Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wierni od lat

W kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu od 29 lat w każdą pierwszą środę miesiąca odbywają się modlitwy śpiewami z Taizé. To owoc ESM z 1989 r.

Na początku tej inicjatywy, trochę na fali zakończonego kilka tygodni wcześniej ESM, w modlitwach uczestniczyło nawet ok. 300 osób – wspomina jeden z inicjatorów comiesięcznych spotkań, a dziś kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej ks. Jacek Froniewski.

Nikt zapewne nie spodziewał się, że w tworzenie tzw. modlitw na Piasku włączą się kolejne pokolenia i przetrwa ona tak długo. Dziś, po ogłoszeniu, że kolejne ESM – na przełomie 2019 i 2020 r. – odbędzie się po raz trzeci w stolicy Dolnego Śląska, wrocławskie modlitwy nabierają niejako nowego wymiaru i są pewnym mostem między przeszłością a teraźniejszością. Prawdopodobnie są one najdłużej nieprzerwanie prowadzonymi tego typu spotkaniami w naszym kraju. 9 stycznia w „kaplicy zimowej” kościoła pw. NMP na Piasku zebrała się młodzież, ale również wielu tych, którzy modlitwy współtworzyli przez lata. Na zakończenie była okazja do podzielenia się swoimi wrażeniami z zakończonego ESM w Madrycie oraz czas na krótką refleksję, jak się przygotować na czekające Wrocław wyzwanie. Ksiądz Froniewski, będąc na piątym roku studiów, bardzo czynnie uczestniczył w przygotowaniach do spotkania w 1989 r. – To bardzo wpłynęło na moje życie. Mam w pamięci niesamowitą żywiołowość tego wszystkiego, co się tutaj wtedy działo. We wrocławianach jest taka energia, która wówczas się wyzwoliła. Ludzie na klatkach schodowych niemal wyrywali sobie tych młodych ludzi, którzy przyjechali – wspomina. – Liczę, że tak będzie i teraz, ale trzeba mieszkańcom Wrocławia pomóc ożywić te wspomnienia. Jeśli każdy nastolatek zechce przyjąć tylko jedną osobę, to nie będzie żadnych problemów z organizacją tego spotkania. Warunek jest jeden – musimy im o tym powiedzieć. To jest nasze zadanie. Więcej o przygotowaniach do ESM we Wrocławiu na www.esmwroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama