W dawnym alumnacie na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu trwają prace wykończeniowe. Niedługo zacznie tu działać Biblioteka Archidiecezjalna. Zaczyna się ponadto modernizacja Muzeum Archidiecezjalnego.
– Zostanie tu przeniesiony księgozbiór z Biblioteki Kapitulnej Archidiecezji Wrocławskiej (gdzie znajduje się 11 kilometrów półek książek) i Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego, w sumie ok. 450 tys. rozmaitych ksiąg – wyjaśniał ks. Adam Dereń, Koordynator budowy Biblioteki Archidiecezjalnej 17 stycznia, podczas wizyty w remontowanych gmachach abp. Józefa Kupnego. – W nowym budynku będą stworzone właściwe warunki do przechowywania księgozbioru – odpowiedni klimat, wilgotność, temperatura, a także stosowne zabezpieczenia. Tworzony jest specjalny system gaszenia książek gazem w razie pożaru.
Dodaje, że obecnie montowane są instalacje, klimatyzacja, wentylacja dla utrzymania stałej temperatury w miejscach przechowywania najstarszych księgozbiorów; następnie rozpoczną się prace związane z podłogami, wykładzinami, wyposażeniem – regałami i innymi meblami.
Przenoszenie książek zacznie się w okolicach czerwca. Niektóre księgi będą zapewne jeszcze wymagały specjalnej obróbki – by wytruć szkodniki, larwy. – Potem czeka nas przytwierdzanie czipów do książek – mówi ks. A. Dereń. – Osoba korzystająca z bibliotecznych zbiorów będzie mogła podejść do regału i sama wyszukać odpowiednią pozycję. Przy oknach znajdą się stanowiska do pracy. Specjalne bramki zabezpieczą przed wyniesieniem książek – w razie takiej próby automatycznie zamkną się drzwi.
Przewidziane są trzy czytelnie z księgozbiorem otwartym i czwarta z czasopismami. W magazynach od I piętra będą się znajdowały najcenniejsze zabytki piśmiennictwa – inkunabuły, starodruki, m.in. też Księga Henrykowska.
– Istnieje pomysł, by w przyszłości w podziemiach urządzić Muzeum Księgi, gdzie można będzie dowiedzieć się, jak powstawały dawne księgi, oglądać piękne zdobienia, inicjały, oprawy ksiąg – a może i samodzielnie przygotować jakiś inicjał. W muzeum znajdzie się oczywiście Księga Henrykowska i inne zabytki (m.in. kolorowa Kronika Świata) – wyjaśnia ks. A. Dereń. – W planach jest także sala konferencyjna, kawiarnia. Mam nadzieję, że zagospodarujemy również piękny taras.
Po przeniesieniu do nowego budynku księgozbioru Biblioteki Kapitulnej będzie można prowadzić modernizację i przebudowę Muzeum Archidiecezjalnego (ów księgozbiór zajmuje trzy czwarte gmachu muzeum).
Przy wejściu do nowego gmachu biblioteki znajdzie się portal obecnie zdobiący wejście do PWT. – Został odkopany podczas prowadzonych tu prac archeologicznych; pochodzi z alumnatu, czyli pierwszego seminarium (jego fundamenty zachowały się w podziemiach). Gmach dzisiejszego seminarium służył niegdyś księżom, którzy dalej się uczyli, m.in. robiąc doktoraty, licencjaty – dodaje.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego Śląska – przebudowa i zintegrowany remont konserwatorski obiektów Muzeum Archidiecezjalnego oraz adaptacja Biblioteki Archidiecezjalnej we Wrocławiu”. Została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 4,5 mln zł na prace wykończeniowe i instalacyjne oraz 1,5 mln zł na regały i wyposażenie całego budynku.