GN 45/2019 Archiwum

Wiele możemy zrobić razem

W ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w CH Zajezdnia odbyła się debata pt. "Moc współpracy. Społeczny wymiar ekumenizmu".

Podczas debaty została podjęta również "kwestia ukraińska", czyli relacje z wciąż powiększającą się diasporą obywateli Ukrainy we Wrocławiu. Pastor Trusiewicz zwrócił uwagę, że w każdym zborze baptystycznym są przybysze ze Wschodu. - Na nabożeństwach w naszej wspólnocie gromadzi się w niedzielę ok. 400 osób. Spośród nich 50-60 osób to Ukraińcy. Co istotne, oni chcą się integrować m.in. przez naukę języka polskiego - zauważył. Podkreślił, że na poziomie wiary nasze relacje są wzorcowe, przyjacielskie. Zastrzegł jednak, że inaczej może być w relacjach pracodawca-pracownik.

Br. Wojtek - jako członek międzynarodowej wspólnoty - został zapytany o to z jakimi trudnościami spotykają się nowi bracia wstępujący do wspólnoty z Taizé. Przyznaje, że pierwszą barierą może być język. - Mówimy we wspólnocie po Francusku, a nie wszyscy kandydaci mówią w tym języku. Dlatego starsi bracia pomagają młodszym - zwraca uwagę i podkreśla, że podobnie jest w społeczeństwach multikulturowych. Podał też konkretny przykład jak ewoluowała modlitwa śpiewami, by była ona bardziej zrozumiała dla ludzi, mających trudności lingwistyczne. - Pierwsi bracia śpiewali po Francusku długie kantyki. Gdy do Taizé zaczęli przyjeżdżać młodzi z innych krajów, śpiewy i modlitwy zaczęto upraszczać - zaznacza. Dziś są to przeważnie dwuwersy i to w różnych wersjach językowych.

Prelegenci zastanawiali się również nad tym co konkretnie możemy zrobić wspólnie, wszyscy chrześcijanie. Pastor D. Trusiewicz jest przekonany, że przede wszystkim możemy działać na rzecz ludzi potrzebujących. Podał przykład inicjatywy baptystów w Białymstoku, która bardzo szybko stała się ekumeniczna. - Celem jest, by pomóc bezdomnym wrócić do normalnego życia i są w tym sukcesy - zaznacza. - Na pewno potrzeby są dużo większe. Ta działalność powinna być odpowiedzią na potrzeby ludzi. Baptystom zależy na ludziach, którzy nie należą do ich kościoła – by ich kochać i im służyć.

Brat Wojtek tłumaczył natomiast ideę Europejskich Spotkań Młodych. - To okazja do szukania tego, co jest dobre - mówił. Zwracał uwagę na spotkanie pielgrzymów z miejscowymi, ale też z ludźmi w parafiach między sobą. - Dla wielu chrześcijan, którzy przygotowują spotkania europejskie jest to okazja, by się zastanowić co my rzeczywiście robimy. Zadaniem jest szukać takich ludzi, którzy robią dobre rzeczy po cichu w wielkiej pokorze i pokazywać ich jako przykład działania dla społeczności.

Prowadzący debatę zadał również pytanie o delikatność ewangelizacji - co robić, by nie indoktrynować, a zarazem pokazać Chrystusa?

Pastor Trusiewicz podkreślał, że jest to sedno misji. - Podstawą ma być przykazanie miłości Boga i bliźniego. Jeśli działalność społeczna jest z innych pobudek to zaprzecza misji ewangelizacji. Chrystus zobowiązuje nas do miłości bliźniego bezinteresownie. Tak powinno być w tym przypadku – bez oczekiwania czegoś w zamian. Dzielę się z drugim dobrem, które mam od Boga, ze względu na Boga - tłumaczył.

Mówiąc o zaangażowaniu społecznym kościołów Radek Michalski wyjaśniał, że ekumenizm może być też lekarstwem na scalanie podzielonego polskiego społeczeństwa. - Kościoły mogą po prostu działać. Odpowiedzialność za wspólnotę to odpowiedzialność za konkretne osoby. Możemy rozmawiać o trudnych sprawach z szacunkiem dla drugiego człowieka - mówił. Podkreślił też, że język polityki nie musi być brutalny. - Nawet jeśli się nie zgadzamy, powinniśmy mieć na względzie dobro drugiego człowieka - dodał.

Pastor Daniel Trusiewicz zaznaczył, że jego zdaniem Kościoły robią wciąż za mało dla budowania jedności społecznej. Przyznał, że baptyści są za całkowitym rozdziałem Kościoła od państwa. - Mamy zostawić politykę i zająć się misją. W tym wymiarze osobiści czuję, że robimy za mało. Czynić innych uczniami to znaczy uczyć tego, co Chrystus nam przykazał. To ma zasadniczy wpływ na codzienne życie ludzi. Bo gdyby było więcej uczniów Chrystusa na świecie i tych, którzy czynią uczniami, to na pewno byłoby mniej problemów z którymi musimy się dziś borykać. Powinniśmy robić więcej ale w granicach, które wyznacza Chrystus.

Posłuchaj całej debaty:

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama