Nowy numer 43/2020 Archiwum

Are you ready to say „yes”?

Takich inicjatyw jest bardzo niewiele, a potrzeby są coraz większe. Różnojęzyczne pary mogą się przygotowywać do ślubu w Pastoral Centre of English Speakers.

We Wrocławiu od 12 lat funkcjonuje duszpasterstwo anglojęzyczne. Jednym z jego zadań jest przygotowywanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

– Nie jest to prosta sprawa w przypadku, gdy co najmniej jedna strona nie mówi po polsku. Stąd nasza propozycja – mówi o. Arkadiusz Żelechowski, opiekun duszpasterstwa. Wrocław jest drugim po Warszawie ośrodkiem, w którym takie działania są prowadzone. – W ubiegłym roku zajmowaliśmy się pięcioma parami, ale to był eksperyment. Teraz rozpoczynamy pierwsze oficjalne przygotowania. Zgłosiło się już siedem par – dodaje. Spotkania odbywają się w każdą sobotę przez 6 tygodni. Obecna edycja zakończy się w marcu, jednak o. Arek zachęca, by wiadomość o możliwości odbycia przygotowań do sakramentu małżeństwa w języku angielskim przekazać znajomym, którzy planują ślub, a są w „związkach międzynarodowych”. Zastrzega jednak, że propozycja nie jest dla polskich par. – Zakładamy, że co najmniej jedna strona nie jest polskojęzyczna – wyjaśnia. Spotkania wzorowane są na materiałach stworzonych przez episkopat USA. – Oczywiście ten program jest dopasowany również do okoliczności, gdy jedna ze stron jest innego wyznania czy religii lub niewierząca. Mamy w związku z tym sytuacje, gdy trzeba tłumaczyć zobowiązania wynikające z sakramentu dla strony katolickiej – mówi. Porównuje również małżeństwo do zakładanej przez dwie osoby firmy. – Nie może być sytuacji, że jedna osoba myśli, że zakładają piekarnię, a druga – warsztat samochodowy. Małżeństwo jest zawsze takie samo. Dlatego pojęcia muszą być jednakowo rozumiane przez oboje narzeczonych – dodaje. Kolejne kursy małżeńskie planowane są jesienią tego roku. Konkretny termin nie jest jeszcze znany. Szczegóły można znaleźć na stronie pastoralcentre.pl. O. Arkadiusz zaprasza również na niedzielne Msze św. w języku angielskim do kościoła pw. św. Karola Boromeusza na przy ul.Kruczej 58 we Wrocławiu. Początek o 16.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama