Nowy numer 13/2024 Archiwum

Do nich przyszła Polska - wygraj wartościową książkę

Po 25 latach wznowiono cenną edycję wspomnień Polaków mieszkających we Wrocławiu przed II wojną światową. To unikatowe wydanie można wygrać w naszym konkursie!

Wspomnienia Polaków mieszkających we Wrocławiu od przełomu XIX i XX w. do końca II wojny światowej opublikowanie w 1993 r. były wielkim sukcesem naukowym autorki Alicji Zawiszy. Zaliczała się ona do nielicznej grupy wrocławskich pionierów.

Przybyła do Wrocławia po wojennych doświadczeniach łączniczki i sanitariuszki w strukturach Armii Krajowej, po udziale w powstaniu warszawskim i dramatycznej ucieczce z obozu koncentracyjnego. W 1956 r. należała do współzałożycieli Towarzystwa Miłośników Wrocławia. 

Opublikowane wspomnienia przedwojennych wrocławian inicjowała osobiście, szukając z nimi indywidualnego kontaktu. Opracowywała ich wypowiedzi na przestrzeni lat 1966-1974. Teraz każdy może wejść w skórę Polaka mieszkającego w niemieckim Breslau, czyli zagłębić się we wznowione wydanie.

W książce znajdziemy m.in. losy pracownika polskiego konsulatu, kapłana, który duszpasterzował Polakom w tamtym trudnym czasie, harcerza, różnego rodzaju działaczy.

Ich opowieści tworzą autentyczną i niezwykle ceną historycznie mozaikę życia Polonii w przedwojennym Wrocławiu. Dzięki jej działalności i pełnej poświęcenia pracy, przychodząc po wiekach na te ziemie, Polacy zastali oprócz pamiątek dawnej architektury świadectwa zorganizowanego życia polskiego istniejącego w okresie hitlerowskiego reżimu.


We współpracy z Centrum Historii Zajezdnia przygotowaliśmy konkurs. Do wygrania 7 egzemplarzy wznowionej edycji (na zdjęciu).

Warunki konkursu:

1. Odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się znak Związku Polaków w Niemczech, który symbolizuję Polaków mieszkających na terenie III Rzeszy i co przedstawia? Odpowiedzi należy wysłać na adres: wroclaw@gosc.pl do soboty 9 lutego do godziny 15 z tytułem maila: KONKURS.

2. Książki otrzymają osoby, które przyślą prawidłową odpowiedź, a ich mail będzie w kolejności pierwszy, piąty, dziesiąty, piętnasty i tak do trzydziestego.

(jedna osoba jest uprawiona do wysyłania jednego maila z odpowiedzią)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy