- Bóg nie patrzy na nasze cierpienia z góry, ale spomiędzy nas - mówił bp Andrzej Siemieniewski w archikatedrze wrocławskiej 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, podczas obchodów Światowego Dnia Chorego.
– Przeżywamy szczególne połączenie radości – o której słyszeliśmy dziś w pierwszym czytaniu – z pamięcią o tym, że człowiek jest słaby, podlega cierpieniom, chorobom, najróżniejszym niedoskonałościom – zauważył. – Dzisiejszy dzień nazywany jest „Dniem Caritas”. W tej nazwie, jak myślę, tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego dziś, gdy myślimy więcej o cierpieniu, chorobie, zabrzmiało też wezwanie do radości: Radujcie się wy wszyscy, którzy jesteście mieszkańcami Kościoła Bożego, duchowej Jerozolimy.
Wyjaśniał, że słowo „caritas” oznacza „miłość” – a właściwie szczególny kolor, szczególny rodzaj miłości. Chodzi o miłość, która ma swe źródło w Bogu, spływa – jak strumień z gór w słoneczne doliny – na dół; może zagościć w ludzkim sercu i z niego promieniować dalej. O niej pisał św. Paweł w liście do Rzymian: „Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”.
– Caritas to stowarzyszenie pomagające ludziom, ale to stowarzyszenie kościelne, dbające o to, by Duch zstępował, rozlewał miłość w naszych sercach – mówił biskup. – Spotkanie z Bożą mocą to motyw naszej radości – bo uświadamiamy sobie, że Bóg w naszych trudach, cierpieniach nie zostawia nas samych. Zamieszkał na ziemi szczególnie wśród tych, którzy są chorzy…
– Bóg nie patrzy na nasze cierpienia z góry, ale spomiędzy nas. Słowo zamieszkało między nami – kontynuował. – Mało tego, Bóg uczynił krok dalej: patrzy na nasze cierpienia z Krzyża, z Krzyża, z którego powiedział również do Maryi: Oto Syn Twój, do Jana: oto Matka Twoja. Dzieci Najświętszej Maryi Panny – tak myślimy o wszystkich chorych i cierpiących we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
– Dziękujemy dziś wszystkim, którzy każdego dnia niosą caritas, miłość Chrystusa, w posłudze potrzebującym – mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, na początku Eucharystii. W imieniu Caritas, duszpasterstwa chorych, duszpasterstwa głuchoniemych i niewidomych oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zaprosił wszystkich do pochylenia się nad chorymi i przeżywania tego dnia wraz z nimi.
Po Mszy św. chorzy, niepełnosprawni, ich opiekunowie i przyjaciele zostali zaproszeni do Auli PWT na poczęstunek i program artystyczny. Podziękowano bp. Andrzejowi, obchodzącemu 11 lutego 13. rocznicę swej sakry biskupiej, osobom wspierającym wrocławską Caritas, po czym wystąpił zespół KrzyKaśki oraz uczestnicy WTZ Stowarzyszenie św. Celestyna z Mikoszowa.
W Światowy Dzień Chorego rozpoczęły się całoroczne obchody 30-lecia Caritas Wrocławskiej – reaktywowanej po II wojnie światowej.