Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na pielgrzymkę, na wycieczkę i... na randkę

To kreatywna i nietypowa propozycja na walentynki. Wybierz się 14 lutego do św. Walentego, czyli zajrzyj do Lubiąża!

Dziś kilka niefortunnie złożonych czynników sprawia, że mało kto zagląda do parafii pw. św. Walentego Męczennika w Lubiążu. Dawniej przyjeżdżały tam pielgrzymki, wypraszając łaski i uzdrowienia u świętego męczennika z III wieku, patrona zakochanych, ale także cierpiących na epilepsję i inne schorzenia układu nerwowego. Zapraszamy do zwiedzenia urzekającej świątyni szczególnie w okresie odpustu!

Mimo że XVIII-wieczny kościół św. Walentego jest dobrze widoczny z kilkunastu kilometrów, bo wybudowano go na wzgórzu w malowniczej okolicy meandrującej dzikiej Odry, niewielu turystów i pielgrzymów do niego trafia. Chce to zmienić proboszcz ks. Leszek Woźny, opiekujący się architektoniczną perełką od 4,5 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KOŚCIOŁA ŚW. WALENTEGO

- Niegdyś funkcjonowało tu swoiste sanktuarium św. Walentego. Do kościoła przybywało wielu pielgrzymów modlących się przed słynącym łaskami obrazem. Teraz przede wszystkim uwaga przyjezdnych skupia się na ogromnym i słynnym opactwie cysterskim, położonym 2,5 kilometra stąd - mówi kapłan.

Ludzie zwiedzają je i odjeżdżają. Albo zupełnie nieświadomi, że mogą w Lubiążu jeszcze coś zobaczyć, albo po prostu są zmęczeni i nie chce im się jeszcze przejechać lub przejść dość sporego kawałka do świątyni.

- Poprosiłem przewodników z opactwa, żeby wspominali o kościele parafialnym. Od jakiegoś czasu kilka pielgrzymek z klasztoru zajechało także na wzgórze do św. Walentego. Ludzie byli zdziwieni i mile zaskoczeni pięknem śląskiego baroku - opowiada ks. Woźny. Jesienią na zakończenie sezonu modlili się tam przewodnicy dolnośląscy, którzy na nowo z podziwem odkryli zabytkowy kościół.

Teraz każdy może odwiedzić św. Walentego w Lubiążu, szczególnie w jego wspomnienie, które przypada 14 lutego.

- 2,5 roku temu pewna para spoza parafii była kiedyś u nas na Mszy niedzielnej i tak jej się spodobało, że wzięła ślub w naszym kościele właśnie 14 lutego - opowiada ks. Leszek. Proboszcz zaprasza na odpust 17 lutego w niedzielę na Mszę o 13.00. Szczególnie zachęca wszystkich zakochanych, narzeczonych, małżeństwa, zwłaszcza te, które obchodzą okrągłe rocznice.

- Chciałbym wskrzesić ruch pielgrzymkowy czy to zakochanych w dobie kryzysu małżeństwa i ataków na instytucję prawdziwej miłości, czy chorych wypraszających zdrowie - mówi proboszcz.

Walentykowa wycieczka do Lubiąża to z pewnością oryginalny sposób na celebrowanie święta zakochanych, szczególnie, że nie musi ona polegać jedynie na zwiedzaniu świątyni i spacerze nad urzekającymi brzegami Odry. Jest jeszcze wymiar duchowy.

Każdy może bowiem klęknąć przed monumentalnym ołtarzem głównym, w którym znajduje się obraz „Cudowne uzdrowienie syna poganina Krotona przez św. Walentego” i pomodlić się do patrona lubiąskiej parafii. A on ma moc, którą udowadniał licznymi uzdrowieniami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama