Wystawa podsumowująca 15 lat międzynarodowych wymian uczniów Salezu z partnerskimi szkołami katolickimi w Norymberdze, Kolonii, Bonn i parafią w Bremie.
- Temat wystawy brzmi: "Od lat zawsze razem". Pokazujemy na niej budowanie relacji między polską a niemiecką młodzieżą, które są bardzo potrzebne - mówi dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich "Don Bosco" ks. Jerzy Babiak.
Kapłan podkreśla, że wymiany były dwustronne. - One odbywają się w każdym roku szkolnym. To okazja, by młodzież mogła ze sobą porozmawiać, ale też mieszkać w swoich domach. To pozwala dość bezpośrednio poznawać wzajemnie kulturę, miasta, środowiska życia. Najważniejszym owocem są jednak przyjaźnie, które trwają latami - dodaje.
Ks. Babiak zauważa, że uczniowskie wymiany "Salezu" wkomponowuje się w historię Wrocławia i ideę zainicjowaną przez kard. Bolesława Kominka budowania mostów jedności polsko-niemieckiej. - Sygnał, jaki chcemy wysłać przechodzącym ul. Świętokrzyską we Wrocławiu to chęć pokazania, ze Zespół Szkół Salezjańskich to miejsce, w którym dbamy nie tylko o dobre stosunki sąsiedzkie, ale o coś więcej: o przyjacielskie relacje.
Dyrektor szkoły zaznacza, że pomysł wymian polsko-niemieckich bazuje na trudnej historii, choć młodzież nie jest dziś w żaden sposób nią obarczona. Wzajemne odwiedziny to także możliwość ćwiczeń językowych i to nie tylko języka niemieckiego, bo zarówno jedna jak i druga strona często używa w komunikacji języka angielskiego.
Na zdjęciach widać młodych ludzi w bardzo różnych sytuacjach - podczas wizyty w KL Auschwitz-Birkenau, ale również w Krzyżowej i Panoramie Racławickiej. - Odwiedzane miejsca mają dawać radość, ale również prowokować do refleksji.
Współorganizatorem wystawy jest Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).