Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wrocław. Wystawa po wymianie uczniów Liceum Salezjańskiego

Wystawa podsumowująca 15 lat międzynarodowych wymian uczniów Salezu z partnerskimi szkołami katolickimi w Norymberdze, Kolonii, Bonn i parafią w Bremie.

- Temat wystawy brzmi: "Od lat zawsze razem". Pokazujemy na niej budowanie relacji między polską a niemiecką młodzieżą, które są bardzo potrzebne - mówi dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich "Don Bosco" ks. Jerzy Babiak.

Kapłan podkreśla, że wymiany były dwustronne. - One odbywają się w każdym roku szkolnym. To okazja, by młodzież mogła ze sobą porozmawiać, ale też mieszkać w swoich domach. To pozwala dość bezpośrednio poznawać wzajemnie kulturę, miasta, środowiska życia. Najważniejszym owocem są jednak przyjaźnie, które trwają latami - dodaje.

Ks. Babiak zauważa, że uczniowskie wymiany "Salezu" wkomponowuje się w historię Wrocławia i ideę zainicjowaną przez kard. Bolesława Kominka budowania mostów jedności polsko-niemieckiej. - Sygnał, jaki chcemy wysłać przechodzącym ul. Świętokrzyską we Wrocławiu to chęć pokazania, ze Zespół Szkół Salezjańskich to miejsce, w którym dbamy nie tylko o dobre stosunki sąsiedzkie, ale o coś więcej: o przyjacielskie relacje.

Dyrektor szkoły zaznacza, że pomysł wymian polsko-niemieckich bazuje na trudnej historii, choć młodzież nie jest dziś w żaden sposób nią obarczona. Wzajemne odwiedziny to także możliwość ćwiczeń językowych i to nie tylko języka niemieckiego, bo zarówno jedna jak i druga strona często używa w komunikacji języka angielskiego.

Na zdjęciach widać młodych ludzi w bardzo różnych sytuacjach - podczas wizyty w KL Auschwitz-Birkenau, ale również w Krzyżowej i Panoramie Racławickiej. - Odwiedzane miejsca mają dawać radość, ale również prowokować do refleksji.

Współorganizatorem wystawy jest Deutsch-Polnisches Jugendwerk (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL