Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie rozpoczęli przygotowania do własnej misji kosmicznej.
Agata, Natalia, Gracjan i Kacper wraz z opiekunem, ks. Piotrem Rozpędowskim spędzili trzy dni w Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach pod Warszawą. W podwarszawskiej szkole prowadzonej przez księży michalitów od ponad 5 lat działa kółko robotyki prowadzone przez dyrektora, ks. Grzegorza Sprysaka - wielkiego pasjonata elektroniki oraz krótkofalarstwa.
Roboty i balony
Kółko robotyki gromadzi kilkunastu uczniów. Trzech z nich zdało egzamin krótkofalarski. Oprócz tego uczniowie zajmują się budowaniem podstawowych robotów, wykorzystywaniem serwomechanizmów. Członkowie kółka kilka lat temu wpadli na pomysł wysłania w kosmos sondy.
Takie urządzenia wysyłane są przez meteorologów dwa razy dziennie - o 12.00 i 24.00 z trzech polskich miast (w tym z Wrocławia) w celu tworzenia prognoz pogody. Sondy takie wysyłają także pasjonaci krótkofalarstwa, w tym również uczniowie michalickiej szkoły.
Balon o średnicy około 10 metrów napełniony jest helem. Potrafi on wznieść w niebo spory ładunek. Uczniowie podwarszawskiej szkoły podczepili do niego tort dla zaprzyjaźnionego krótkofalowca, kamerę, dzięki której nagrali widok ziemi z perspektywy stratosfery, oraz drogą radiową przesłali obrazki z życzeniami z okazji dnia babci i dziadka.
Własna sonda
Podczas pobytu w Markach uczniowie henrykowskiego liceum mieli okazję dowiedzieć się wielu praktycznych i teoretycznych informacji. Podczas długich godzin spędzonych w pracowni robotyki młodzież uzyskała wiedzę na temat programowania, podstaw elektroniki, podstawowych informacji o stratosferze, podstaw krótkofalarstwa, metod transmisji danych. Przewodnikami w nieznanym świecie elektroniki był ksiądz dyrektor oraz uczniowie: Bartek - objaśniający podstawy programowania oraz techniczne strony wysyłania balonu, Sebastian i Błażej - uczący lutowania, Maciek - wyjaśniający działanie arduino przy mikrokontrolerze, Janek - mający patent żeglarski uczył węzłów żeglarskich pomocnych przy mocowaniu elementów sondy do balonu.
Wszystko to ma zaowocować wysłaniem przez uczniów KLO w Henrykowie w przestworza własnej sondy. Zaplanowano je na 27 kwietnia w Henrykowie, podczas Spartakiady Służby Liturgicznej.
Do balonu zostanie podczepiony nadajnik, który będzie wskazywał położenie balonu, kamera, która będzie nagrywała ziemię z wysokości około 30 km, oraz urządzenia do pomiaru warunków atmosferycznych.
W przygotowaniach do kosmicznej misji pomogą uczniom członkowie wrocławskiego klubu krótkofalowców.