Na spotkanie z o. dr. Janem Koniorem SJ "Czego Europa może nauczyć się od Chin?" zaprasza 25 lutego Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Wkrótce ukażą się kolejne książki jezuity - badacza kultur i religii Dalekiego Wschodu.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 25 lutego o 18.00, w klasztorze Sióstr Szkolnych de Notre Dame, przy ul. św. Świętego Marcina 12 na Ostrowie Tumskim.
O. Jan Konior jest sinologiem, religioznawcą, kulturoznawcą, badaczem kultur i religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jest kierownikiem duchowym, rekolekcjonistą. Studiował na Ignatianum i UPJPII w Krakowie, na Tajwanie (studia języka chińskiego, japońskiego i teologii, a także religii wschodnich, chińskiej literatury i filozofii) oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (m.in. teologię misyjną, ekumenizm). Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych dotyczących Chin i Orientu, ale również różnych aspektów duchowości.
Wkrótce ukażą się dwie nowe książki o. J. Koniora: „Historia Kościoła w Chinach” oraz „Misja jezuitów w Rzymie Orientu. Roberto de Nobili SJ (1577-1656). Misjonarz Indii”.
W pierwszej z nich kapłan przedstawia historię i działalność misyjną chrześcijaństwa i Kościoła Katolickiego w Chinach na przestrzeni wieków, począwszy od VII stulecia aż do czasów współczesnych. Z książki dowiemy się m.in. jaki wpływ miało chrześcijaństwo na kulturę chińską oraz co ono zaczerpnęło z chińskiej mądrości, zachowując równocześnie swoją tożsamość.
Cywilizacja chińska przez stulecia zachowała swoje niezmienione oblicze, odnajdując się równocześnie w nowej współczesnej szacie kulturowej. Przez wiele wieków Chińczycy nie dopuszczali do jakichkolwiek zmian w swoim kraju, świadomie je odrzucając. Wynikało to z przekonania, że jako naród uważali siebie i swoją kulturę za wyższą od innych. Dlatego też przez wiele lat wszyscy spoza Chin, łącznie z Japończykami, nie wspominając już o Europejczykach, uważani byli za barbarzyńców. Te uwarunkowania dziejowo-kulturowe i obecna sytuacja polityczna sprawia, że Chiny są krajem, w którym ewangelizacja jest szczególnie trudnym wyzwaniem.
Autor wykorzystał w książce cenne materiały źródłowe, tłumaczy niezrozumiałe dla Europejczyka pojęcia oraz dzieli się z czytelnikiem swoją bogatą wiedzą na temat kultury i mentalności Chińczyków, którą zdobył jako misjonarz w tym kraju.
Książka „Misja jezuitów w Rzymie Orientu. Roberto de Nobili SJ (1577-1656). Misjonarz Indii” poświęcona jest jezuicie będącym obok św. Franciszka Ksawerego najbardziej znanym misjonarzem Indii. Jego arystokratyczne pochodzenie wróżyło mu na terenie Italii wielką karierę i wszelkie zaszczyty. Wybrał jednak bycie księdzem i misjonarzem. Należał do prekursorów nowej metody ewangelizacyjnej, tzw. akomodacji – polegającej na dostosowaniu się w krajach misyjnych do lokalnych form kulturowych i obyczajowych, które nie były sprzeczne z chrześcijaństwem. Starał się zbudować pomost między chrześcijaństwem a hinduizmem.