Dzięki przyznanym środkom finansowym przez miasto Wrocławiu fundacja Evangelium Vitae organizuje bezpłatne kursy dla kobiet w ciąży i osoby towarzyszącej.
Dlaczego Szkoła Rodzenia współcześnie okazuje się tak ważna?
- Dawniej rodziło się pokoleniowo. To znaczy, że pod jednym dachem mieszkała babcia, mama i córka. Poród był częścią rodzinnego życia. Kobiety uczyły się od swoich mam i babć. Teraz, w wielkomiejskich środowiskach takich jak Wrocław szkoła jest potrzebna, ponieważ nie zachodzi już proces przekazywania wiedzy i mądrości życiowej z pokolenia na pokolenie, a chcemy, by poród był naturalnym stanem rzeczy dla kobiet - wyjaśnia s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae.
Edukacja przedporodowa to wielostronne przygotowanie kobiet ciężarnych i rodziców do właściwego postępowania w okresie ciąży, aktywnego porodu oraz późniejszej opieki nad noworodkiem-niemowlęciem.
W programie szkoły rodzenia prowadzonej przez fundację Evangelium Vitae zaplanowano m.in. przekazanie wiedzy dotyczącej przebiegu ciąży, porodu, połogu oraz zasad opieki nad noworodkiem, informacje o dostępnych formach opieki medycznej, promocję zachowań sprzyjających zdrowiu matki, dziecka i rodziny.
- Oprócz tego przygotowujemy kobiety pod kątem psychofizycznym do porodu i połogu, uczymy świadomego i aktywnego rodzenia, techniki oddychania i relaksacji, metod łagodzenia bólu porodowego oraz nawiązywania kontaktu z nienarodzonym dzieckiem - mówi Maria Gajek, koordynator całego projektu.
Zaznacza, że uczestnictwo w Szkole Rodzenia powinno przyczynić się do zmniejszenia lęków i niepokojów rodziców związanych z przebiegiem ciąży, porodem i połogiem.
- Szkoła rodzenia nie skupia się tylko na momencie przyjścia dziecka na świat. To także praktyczna nauka pielęgnowania noworodka, przygotowanie do karmienia piersią, kształtowanie pozytywnych postaw rodzicielskich, wzmacnianie więzi pomiędzy małżonkami, rodzicami i dzieckiem - wymienia M. Gajek.
W tym roku Evangelium Vitae organizuje 14 edycji szkoły. W następnym także. Kurs składa się z 40 godzin zajęć. Przyjmowane są wrocławianki między 25. a 29. tygodniem ciąży.
- Ten okres jest najlepszy, żeby skończyć szkołę w odpowiednim czasie - tłumaczy s. Ewa.
Boromeuszka podkreśla, że zajęcia są bezpłatne, odbywają się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. W sumie 22 godziny zajęć teoretycznych i 18 godzin zajęć gimnastycznych, relaksacyjnych oraz praktycznych.
Całość poprowadzą doświadczone położne oraz lekarze: neonatolog, ginekolog-położnik, stomatolog, psycholog i fizjoterapeuci. W jednym kursie uczestniczy 10 osób - 5 kobiet ciężarnych i 5 osób towarzyszących.
Obecnie poród w większości przypadków odbywa się w szpitalach. Kobiety powinny wiedzieć, jak zorganizowana jest sala porodowa, czego mogą oczekiwać, jakie mają prawa.
- Możemy np. usłyszeć: proszę zrobić plan porodu”. Wielu nie wie kompletnie, o co chodzi. Dlatego pragniemy, by kobiety przechodziły ten ważny moment jak najbardziej świadomie - puentuje s. Ewa.
Zapisy na Szkołę Rodzenia u boromeuszek odbywają się w wyznaczonych dniach i godzinach (zdjęcie poniżej) w pokoju nr 1 na pierwszym piętrze budynku E w fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera 22-28 we Wrocławiu.
Ilość miejsc ograniczona. Na każdy kurs do każdej grupy przyjmuje się 5 par. Decyduje kolejność zgłoszeń w dniu zapisów.
Wszelkich odpowiedzi na pytania i dodatkowych informacji udziela Maria Gajek pod e-mailem: soor@boromeuszki.wroclaw.pl lub numerem telefonu: 798 988 903.
Terminy zapisów i kursów - kliknij w zdjęcie, aby powiekszyć
Archiwum Evangelium Vitae