Nowy numer 43/2020 Archiwum

O bezpieczeństwie zgromadzeń religijnych po raz czwarty

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się IV konferencja naukowa "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych".

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń religijnych. Dowiedzieli się m.in. jakie są doświadczenia Żandarmerii Watykańskiej w tej materii, poznali podstawowe problemy bezpieczeństwa i porządku publicznego czy jakie są prawno-organizacyjne aspekty organizacji zgromadzeń religijnych.

- Takie spotkania są potrzebne. Współpraca Kościoła ze służbami, które zapewniają bezpieczeństwo jest konieczna, nikogo przekonywać nie trzeba. Jedną z podstawowych potrzeb jest poczucie bezpieczeństwa - mówił abp Józef Kupny, otwierając konferencję.

O bezpieczeństwie zgromadzeń religijnych po raz czwarty   Konferencja rozpoczęła się od wręczenia abp. Józefowi Kupnemu Medalu Krzyż Niepodległości z Gwiazdą kl. I przez Aleksandra Babińskiego, członka zarządu głównego NSZZ Solidarność Policji. Odznaczenie to jest przyznawane za zasługi patriotyczne i działalność na rzecz środowiska policyjnego. Arkadiusz Cichosz

Z kolei gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji podkreślił, że współpraca związana z organizacją i zabezpieczeniem uroczystości i zgromadzeń religijnych przebiega wzorowo. - Za to chciałbym serdecznie podziękować stronie kościelnej - za profesjonalizm, wkład i zaangażowanie w każde zabezpieczane wydarzenie - mówił

Kościół katolicki od lat organizuje zgromadzenia religijne poza świątyniami. Z racji liczby ich uczestników są one wyzwaniem dla tych wszystkich, którzy odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa. Celem konferencji jest poszukiwanie naukowo uzasadnionych sposobów doskonalenia procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych. Jej uczestnicy rozmawiali o tym, jak obowiązujące rozwiązania prawne i organizacyjne na nie wpływają, co decyduje o bezpieczeństwie zgromadzeń religijnych, jak organizuje się współdziałanie w procesie zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, czy w jaki sposób wykorzystać doświadczenia zagraniczne w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

O bezpieczeństwie zgromadzeń religijnych po raz czwarty   Pamiątkowe zdjęcie uczestników konerencji Arkadiusz Cichosz

Patronat nad spotkaniem objęli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Organizuje je Katedra Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Religii Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Pontificia Università Antonianum w Rzymie (Wydział Prawa Kanonicznego) i Pontificia Università S. Tommaso d'Aquino w Rzymie (Wydział Nauk Społecznych).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama