Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie daj się oszukać!

Od lat przestępcy wykorzystują łatwowierność seniorów, by w stosunkowo łatwy sposób ukraść im dorobek czasem całego życia.

Akcje prewencyjne, które mają uwrażliwiać seniorów i ich najbliższe środowisko na zagrożenie wyłudzeń pieniędzy i kradzieży, są prowadzone od lat. Niestety wciąż nie ma choćby jednego dnia bez wpisu do policyjnego biuletynu zdarzeń, który nie zawierałby opisu takiej próby. Część kończy się dramatem starszej osoby.

– Przyczyna, którą diagnozujemy jako policja, to łatwowierność. Ludzie starsi są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i bardzo otwarci. Czasem uśpiona jest w nich czujność. To może wynikać z poczucia samotności i potrzeby nawiązania kontaktu, nawet z obcymi – mówi kom. Beata Borowicz, ekspert wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Tymczasem zawsze powinna pojawić się refleksja czy to, co robimy, jest słuszne, zwłaszcza gdy ktoś wymaga od nas oddania swojej własności. Podobnie jest z handlem obnośnym. – Potrzeba czasu na zastanowienie, czy dana rzecz jest mi naprawdę potrzebna. A najlepiej zakup skonsultować z kimś, kto jest najbliżej, na przykład z sąsiadką – dodaje. Przekonuje, że w ogóle konsultacja z kimś bliskim każdej decyzji finansowej, zwłaszcza opiewającej na wysoką kwotę, często pozwala uchronić się przed oszustwem. Tylko od początku stycznia do połowy lutego 2019 r. na Dolnym Śląsku seniorzy „przekazali” przestępcom ponad 200 tys. zł w gotówce. – Oczywiście większość takich zdarzeń kończy się na usiłowaniu wyłudzeń (ok. 60) i to jest nasz wspólny sukces, ale skutecznych przestępstw dokonano w tym czasie ok. 20 – wylicza pani komisarz. Jest też pozytywna informacja. Dzięki seniorom, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, udaje się co jakiś czas zatrzymać kolejnych przestępców.

Z policyjnego biuletynu

Zdzisława B., lat 70, powiadomiła, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna podający się za pracownika ZUS i oświadczył, że przyjedzie do niej kurier z przesyłką. Po chwili zadzwonił inny mężczyzna podający się za policjanta i oświadczył, że mężczyzna podający się za pracownika ZUS jest oszustem i chce ją okraść. Następnie wypytał pokrzywdzoną o posiadane oszczędności, na co Zdzisława B. oświadczyła, że w domu posiada 16 000 EURO i 50 000 zł. Mężczyzna podający się za policjanta kazał spakować pieniądze do torby i wyrzucić przez okno, gdzie będzie czekał policjant „po cywilu”, który je zabezpieczy w banku. Zdzisława B. spakowała pieniądze i rzuciła do mężczyzny stojącego pod oknem. Po około godzinie od przekazania pieniędzy Zdzisława B. zorientowała się, że prawdopodobnie została oszukana i zadzwoniła na policję. Łączna suma strat: 115 000 zł na szkodę zgłaszającej.

Jak działają kryminaliści?

Zadzwoni telefon. Osoba w słuchawce będzie cię przekonywać, że jest twoim wnuczkiem, krewnym, znajomym lub bliską osobą. Poinformuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy, po czym się rozłączy. Tę metodę możesz już znać, dlatego telefon zadzwoni ponownie. Będzie to już zupełnie inny głos w słuchawce. Tym razem osoba poinformuje, że jest policjantem i będzie przekonywać, że przed chwilą dzwonił oszust, a on słyszał całą rozmowę. Będzie namawiał cię, byś pomógł policji go zatrzymać. Zostajesz poinformowany, że do tego potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej osobie. Rozmówca zaproponuje ci, byś potwierdził jego autentyczność jako policjanta dzwoniąc na powszechnie znany numer 112. Rozłącz się, bowiem właśnie w ten sposób bardzo łatwo zostaniesz oszukany! To bardzo ważne! Pamiętaj, policja, ZUS oraz inne urzędy ani instytucje nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu. Nigdy w podobnych sytuacjach nie wręczaj nikomu pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama