Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W jezuickim duszpasterstwie szykują "Warsztaty Turbo Wiary"

- Większość młodych ma za sobą wiele rekolekcji i dużo już wie o Bogu. Teraz czas to wykorzystać - mówią organizatorzy. I proponują sposób na dobre przeżycie Wielkiego Postu. O co konkretnie chodzi?

Warsztaty przygotowywane przez duszpasterstwo akademickie "Dach" opierają się na trzech filarach chrześcijańskiego życia - modlitwie, poście i jałmużnie.

1. Modlitwa
Przez ten czas każdy z uczestników zobowiązuje się do modlitwy liturgią słowa, która jest przewidziana na dany dzień (dobrze jest połączyć ją z medytacją). Aby to ułatwić jezuici przez okres trwania rekolekcji od poniedziałku do piątku zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele (Wincentego Stysia 16 we Wrocławiu) od 19.00 do 20.00.
Trzeba samemu zadbać o komentarze/puncta (inspiracje można znaleźć w internecie). Każdy jest zobowiązany do jednej godziny modlitwy dziennie.

2. Post
Post polega na rezygnacji z tego, co przeszkadza mi w relacji z Bogiem. Może to być internet (np ograniczenie go do koniecznego minimum), seriale, wszelkiego rodzaju "zagłuszacze", jedzenie. Tu musimy sami rozeznać i zobaczyć, co nam przeszkadza i od czego powinniśmy zrobić sobie przerwę. Mamy wyjść na pustynię i zabrać tylko to, co niezbędne. Zostawiamy wszystko, co nam się tam nie przyda, a mogłoby ciążyć.

3. Jałmużna
Tutaj pomocą będzie kubek żebraka, do którego uczestnicy rekolekcji powinni wrzucać pieniądze z tego, z czego będziemy rezygnować. Jeśli odmówię sobie kawy, ciastka, czekolady, wrzucam pieniądze, które wydałbym, kupując sobie tę rzecz. Jeśli z czegoś rezygnuję i pieniądze zostają w kieszeni, wtedy nie ma mowy o jałmużnie, tylko mamy do czynienia po prostu z oszczędzaniem. Na koniec warsztatów zostaną zebrane wszystkie kubki z pieniędzmi. Cała zebrana suma będzie wysłana do wspólnoty chrześcijan w Syrii za pośrednictwem organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To konkretne wsparcie dla innej wspólnoty, która cierpi z powodu wojny i prześladowań. Pomyśl, ile wydajesz na co dzień, a na ile możesz z czegoś zrezygnować i przekazać te pieniądze innym. Przeczytaj; Apel o pomoc dla Syrii.

Co, gdzie kiedy i jak?

Co tydzień w środę (od 6 marca do 17 kwietnia, czyli wszystkie środy Wielkiego Postu) uczestnicy "Warsztatów Turbo Wiary" spotykają się na Mszy o 20:00 i dzielą tym, jak przeżywają ten czas.

- Chodzi o doświadczenie, że nie jesteśmy sami, ale tworzymy konkretną wspólnotę. Bóg powołał nas do wspólnoty i przeżywania wiary we wspólnocie, która ma wspierać, inspirować i motywować do działania. Widzimy to choćby na przykładzie sportowców, którzy sami nie osiągną sukcesów - mówi ks. Leszek Wilczak SJ, opiekun DA Dach.

Dodaje, że gdyby ktoś chciał ten czas przeżyć z towarzyszem duchowym, może poprosić któregoś z jezuitów o towarzyszenie.

- Ideą tych warsztatów jest poznanie Boga, a nie tylko myślenie, z czego mam zrezygnować i co jest złe. Skierujmy swój wzrok na na dobro i je pomnażajmy. Czas najwyższy nauczyć się samodzielnego korzystania z narzędzi, które daje nam Kościół. Jesteśmy dorośli i trzeba się usamodzielnić, nie czekając, aż ktoś zrobi to za nas, bo to niemożliwe - podsumowuje jezuita i zaprasza do doświadczenia "turbo wiary".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy