Nowy numer 34/2019 Archiwum

IPN odnowi i obejmie opieką kwatery żołnierzy wyklętych we Wrocławiu

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w specjalnym liście do wrocławian zadeklarował opiekę swojej instytucji nad kwaterami 81A i 120 na Cmentarzu Osobowickim oraz remont Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego.

Z okazji 1 marca czyli Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wystosował specjalny list na wrocławskie obchody święta.

Został on odczytany w czasie uroczystości na Cmentarzu Osobowickim przez Wojciecha Trębacza z wrocławskiego oddziału IPN.

Wspomnienie postaw niezłomnych bohaterów jest dla nas zobowiązaniem do objęcia opieki nad ich grobami. Tu, na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, znajdujemy się w miejscu niezwykłym. To jedyny w Polsce zachowany zwarty zespół pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. Ocalony dzięki determinacji i odwadze niewielkie grupy osób i urządzony wysiłkiem społecznym, zyskał status cmentarza wojennego, cmentarza ofiar totalitarnych represji 

- pisze dr Szarek.

Podkreśla w swoim piśmie, że IPN prowadził w tym miejscu prace archeologiczne, odsłaniające prawdziwy układ mogił i pokazujące barbarzyństwo władz komunistycznych. Dla utworzenia kwatery więziennej komuniści zniszczyli groby przedwojennych mieszkańców miasta.

Teraz Instytut Pamięci Narodowej deklaruje objęcie opieką tego miejsca i rozpoczęcie prac zapewniających mu właściwy stan utrzymania i godne urządzenie grobów bohaterów. Pierwszym etapem tych prac będzie remont Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego.

- oświadczył pisemnie prezes IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL