Gościem wspólnoty Mężczyzn św. Józefa we Wrocławiu był o. Jozafat Gohly. Franciszkanin wygłosił konferencję pt. "Jak krzyż z San Damiano odmienił życie św. Franciszka i całego świata".
Ojciec Jozafat opowiadał jak Franciszek przychodził do opuszczonego oraz zrujnowanego kościoła San Damiano i patrząc na wiszącą ikonę Krzyża, modlił się do Boga. Swoją obecnością tchnął nowe życie w opuszczoną świątynię a głos z ikony Krzyża mówiący: "Franciszku, idź odbuduj mój Kościół, gdyż popada w ruinę!", sprawił, że rozpoczęła się odnowa w całym Kościele na świecie.
Nieznany jest autor ikony, chociaż przypuszcza się, że był to mnich syryjski mieszkający w klasztorze w Umbrii. Również data powstania nie została dokładnie określona. Oficjalnie mówi się o XII wieku, ale ojciec Jozafat wspomniał, że niektórzy naukowcy szacują ją nawet na połowę XI wieku ponieważ pokazuje kościół jako całość, jeszcze przed schizmą. Sama ikona jest dziełem niezwykłym, pełnym symboliki, opisem ukrzyżowania i wniebowstąpienia. a Jezus Chrystus w swoim ukrzyżowaniu jest zwycięski, pełny chwały. Pokazany w aureoli, wyprostowany, głębokim spojrzenie obejmuje cały świat, nad którym spoczywa ręka Boga.
Jak mówił o. Jozafat ważne jest, aby nie dopuszczać do osamotnienia świątyń, które bez wiernych najpierw pustoszeją, potem popadają w ruinę a na końcu są niszczone, albo zamieniane na restauracje, sklepy, sale taneczne. Nie wolno pozwolić, aby podobny proces toczył się również w naszym kraju.
Franciszkanin podkreślał, że Kościół potrzebuje odpowiedzialnych mężczyzn, którzy zapełnią świątynie, klękną ze swoimi rodzinami przed Krzyżem i swym przykładem odwrócą trend erozji wiary. Nawiązał do słów zawartych w pierwszym Liście do Koryntian: jeżeli "ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście".
O. Jozafat pytał co zrobiłby mężczyzna, gdyby w dzisiejszych usłyszał słowa: ".. idź odbuduj mój kościół…". Zastanawiałby się, czy zacząłby odbudowę od siebie, bo jest Kościołem, w którym mieszka Duch Św., a może od razu od swojej rodziny? Tłumaczył, że mężczyzna jest przecież skałą, na której ona stoi i cytował św. Jana Pawła II: "I Kościół, i rodzina wywodzą się z tych samych źródeł. Mają tę samą genealogię w Bogu: w Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym".
Mężczyźni św. Józefa zapraszają na kolejne otwarte spotkanie, które odbędzie się 22 marca o 18.30 w kościele pw. śś. Piotra i Pawła we Wrocławiu (ul. Katedralnej 4). Po Mszy św. Robert Golej - mąż, ojciec siedmiorga dzieci, dr nauk o zarządzaniu wygłosi konferencję pt.: "Pycha, obłuda i gniew".