Oficjalne uroczystości na oleśnickim rondzie Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca. Szczególną uwagę poświęcono w tym roku Ludwikowi Marszałkowi ps. Zbroja.
W obchodach wzięli udział mieszkańcy, wojsko, policja, poczty sztandarowe Armii Krajowej i Akcji Katolickiej, samorządowcy, burmistrz miasta Jan Bronś oraz grupa Oleśniccy Patrioci i FC Oleśnica.
W tym roku upamiętniano postać majora Ludwika Marszałka ps. Zbroja, prezesa Zrzeszenia WiN. W grudniu 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony we wrocławskim więzieniu, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom. 10 sierpnia 1948 r., w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN, skazano go na karę śmierci.
- Syn majora Krzysztof Marszałek jest prezesem Akcji Katolickiej w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego we Wrocławiu. Obiecał, że za rok przyjedzie do Oleśnicy i opowie nam więcej o swoim niezłomnym tacie - mówi Roman Faryś, prezes AK w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę. Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. żołnierzy wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Reportaż filmowy z uroczystości na stronie www.ak.olesnica.net.pl.