Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mama 4+, Senior+, Maluch+ na Dolnym Śląsku

O realizacji rządowych programów społecznych mówił we Wrocławiu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia promes w ramach programów Maluch+ i Senior+.

Maluch+ wspiera rodziców dzieci do lat 3 przez rozwój różnych form opieki nad ich małymi pociechami, tworzenie nowych miejsc (i dofinansowywanie istniejących) w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

- Pula pieniędzy w skali kraju to 450 mln zł, z czego w ramach tego programu w 2019 r. na Dolny Śląsk trafi 36,5 mln zł (ok. 8 proc. ogólnej wartości programu) - mówił M. Zieleniecki. - W pierwszej kolejności dofinansowujemy gminy, w których takich miejsc opieki nad dziećmi do 3. roku życia dotąd w ogóle nie było. Korzystają one z gwarancji dofinansowania 80 proc. inwestycji prowadzonej przez samorząd terytorialny. W województwie dolnośląskim takich gmin mamy 7. Są to: Pieszyce, Jerzmanowa, Domaniów, Grębocice, Strzegom, Prusice i Pieńsk.

Program Senior+ wspiera aktywizację, integrację seniorów. W 2019 r. samorządy województwa dolnośląskiego otrzymają prawie 4,47 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek w dziennych domach i klubach dla seniorów. To oznacza utworzenie w nich 730 nowych miejsc oraz dofinansowanie 868 w już istniejących placówkach. W ramach tegorocznej edycji programu powstanie na Dolnym Śląsku 28 placówek.

1 marca zaczął obowiązywać rządowy program Mama 4+, gwarantujący rodzicielskie świadczenie uzupełniające osobom, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały najniższego świadczenia emerytalnego (1100 zł brutto).

- Do wczoraj wpłynęły do oddziału wrocławskiego 503 wnioski dotyczące rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego; w oddziale legnickim były to 433 wnioski, wałbrzyskim - 481 - mówiła Grażyna Tichoniuk, zastępca dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu, dodając, że w oddziale wrocławskim przeciętne świadczenie uzupełniające to 582 zł (jest to uzupełnienie pobieranego dotychczas świadczenia do kwoty 1100 zł).

- Te programy mają charakter inwestycji społecznych - podkreślał wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.

Wiceminister mówił również o programie "Posiłek w szkole i w domu", w którego ramach m.in. będą reaktywowane stołówki szkolne, ale także wsparcie otrzymają osoby starsze, niesamodzielne, niebędące w stanie zapewnić sobie raz dziennie ciepłego posiłku.

- To dzisiaj dla mnie historyczny dzień, ponieważ gmina może za pieniądze rządowe z programu Maluch+ odkupić mienie, które kiedyś pochopnie w latach 90. sprzedała, tzw. małą szkołę w Wińsku, ważną dla wielu pokoleń mieszkańców - mówi Jolanta Krysowata-Zielnica, wójt gminy Wińsko. - Chwała właścicielowi, który utrzymał budynek w dobrym stanie, choć pusty. Urządzimy w nim duży żłobek (przeniesiemy niewielki żłobek utworzony jakiś czas temu przy przedszkolu). W nowym miejscu znajdzie się również ogólnodostępny plac zabaw dla całego Wińska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama