Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie stłumić promieni

Patronka Europy pisała o macierzyństwie, o pracy zawodowej kobiet i ich modlitwie, o Chrystusie, który „we wszystkich czasach powoływał kobiety do najściślejszego ze Sobą zjednoczenia jako zwiastunki swojej miłości”.

W ramach cyklu Akademia Duchowości Edyty Stein Marzena Rachwalska wygłosiła w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 wykład o „Duchowości kobiety we współczesnym świecie w pismach Edyty Stein”.

Ukazała duchową drogę świętej wrocławianki, prowadzącą ją ku oblubieńczej więzi z Chrystusem i ku krzyżowi. „Kto chciałby zostać poślubiony Barankowi, musi dać się razem z Nim przybić do krzyża” – pisała Edyta. Należała do pierwszej generacji żydowskich kobiet, które podjęły studia uniwersyteckie, interesowała się sprawą ich praw wyborczych, wykształcenia, pracy poza domem, zawsze jednak patrzyła na role mężczyzn i kobiet jako na role harmonijnie się dopełniające – nigdy w klimacie rywalizacji. – Gdy stała się chrześcijanką, zaczęła przyglądać się Maryi – zauważyła prelegentka. Przywołała myśli Edyty dotyczące kobiecego „promieniowania”, postawy miłości, opieki, troski, empatii. Jej samej w kształtowaniu osobowości pomagał m.in. konkretny plan dnia, z porankiem wypełnionym modlitwą, codzienną Eucharystią. „Pierwsza godzina dnia należy do Pana” – pisała, wspominając o „świętej ciszy”, która pomaga przygotować się do konkretnych prac, zadań. Marzena Rachwalska zapraszała do refleksji nad kolejnymi tekstami E. Stein. „Dusza kobiety powinna być szeroka i otwarta na wszystko, co ludzkie – pisała („Kobieta. Jej zadanie według natury i łaski”) – musi być spokojna, aby nie wygasić gwałtownym podmuchem najmniejszego nawet płomyka; musi być ciepła, by delikatne kiełki nie ucierpiały od zimna; musi być jasna (…) musi być wolna od siebie samej, aby w sobie uczynić miejsce dla innego życia (…)”. Kolejne spotkanie w ramach cyklu już 11 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama