Spotkania z braćmi z Taizé będą odbywały się w kilku miastach w Polsce na przełomie marca i kwietnia. Ich głównym celem ma być uświadomienie, że gospodarzem najbliższego Europejskiego Spotkania Młodych nie będą tylko wrocławianie.
Brat Alois, przeor wspólnoty z Taizé podczas Europejskiego Spotkania Młodych przekazał uczestnikom swój list, w którym wskazał na różne wymiary gościnności, której podczas spotkania europejskiego w sposób praktyczny wszyscy doświadczają. - W tym roku wyzwaniem dla nas w Polsce jest przygotowanie kolejnego etapu "pielgrzymki zaufania przez ziemię" we Wrocławiu, który stał się symbolem gościnności przez to nadzwyczajne przyjęcie sprzed 30 i 24 lat. Już zgłaszają się do nas młodzi ludzie, którzy chcieliby coś zrobić, włączyć się w te przygotowania - mówi br. Wojtek z Taizé.
Stąd pomysł, by tych, którzy są już dziś gotowi, rozesłać do różnych miejsc w Polsce, a może nawet do innych krajów, by opowiadali czym żyją chrześcijanie w stolicy Dolnego Śląska, aby powiedzieli swoim rówieśnikom dlaczego ważne jest, by przyjechali do Wrocławia.
Brat Wojtek zaznacza ponad to, że chrześcijanie powinni się odwiedzać oraz przekraczać granice i podziały. - One czasem są związane ze sposobem naszego życia. Jesteśmy przyzwyczajeni, że studiujemy czy uczymy się w danym miejscu, obracamy się w środowisku nam bliskim. Trzeba się zastanowić co zrobić, aby poszerzyć krąg tych ludzi, z którymi możemy się zaprzyjaźnić i dzielić to, co ważne w naszym życiu.
Przypomina też, że jeszcze w Madrycie obecny na spotkaniu prymas Polski, abp Wojciech Polak podkreślał, iż spotkanie będzie się odbywało w Polsce, a nie tylko we Wrocławiu. - Dlatego wszyscy jesteśmy zaproszeni do poczucia się współgospodarzami. Dla tych wszystkich, którzy pochodzą z innych części naszego kraju przygotowujemy spotkania na przełomie marca i kwietnia, by wspólnie zastanowić się co możemy zrobić, aby najbliższe ESM było piękne i odpowiadało na realne potrzeby młodych uczestników - opowiada. Zwraca też uwagę, że nasza polska gościnność powinna być dynamiczna. Co to oznacza? - Możemy podjąć młodych ludzi, ale możemy też do nich wyjść i zaprosić - zaznacza.
Jedno z takich wydarzeń odbędzie się w Łodzi i weźmie w nim udział metropolita abp Grzegorz Ryś. - Będziemy chcieli przygotować młodych ludzi i ich rozesłać, by dzielili się swoją wiarą i stali się pod koniec roku znakiem jedności w dzisiejszym, niejednokrotnie naznaczony podziałami świecie.
Pobyt braci w Polsce będzie miał także swoją drugą odsłonę. Począwszy od 5 kwietnia aż do Niedzieli Palmowej we Wrocławiu i okolicach będą organizowane spotkania z tymi, którzy byliby zainteresowani włączeniem się w przygotowania (harmonogram wkrótce na www.esmwroclaw.gosc.pl). - Zapraszamy na nie młodych ludzi z różnych parafii, ale też wspólnot i stowarzyszeń, ale również tych, którzy szukają swojego miejsca w Kościele, a którzy chcieliby coś dać ze swoich talentów. Będziemy przekazywać czym Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu będzie. Każde z tych spotkań będziemy zaczynać modlitwą o charakterze nam bliskim - medytacją, ciszą i śpiewami. To ma być punkt wyjścia.
Harmonogram pobytu brata Macieja i brata Wojtka w Polsce w ramach "Projekt: Gościnność":