Widnieje na nim postać bł. Hanny Chrzanowskiej, patronki pielęgniarek. Poświęcenie chorągwi nastąpiło w pierwszą rocznicę powołania pierwszej Róży Różańcowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.
- Po roku funkcjonowania uzyskaliśmy patrona, bł. Hannę Chrzanowską - mówił we wstępie do Mszy św. kapelan szpitala, o. Ezechiel Adamski. - A dzisiaj uzyskujemy szczególny znak tej jedności, wspólnoty, w postaci chorągwi, która będzie wisiała na korytarzu i będzie widoczna dla wszystkich. Będzie kierowała myśli do miłosiernego Boga, który przede wszystkim jest lekarzem. A dzięki Jego łasce możemy pomagać innym.
Podkreślił też, że ci, którzy korzystają z tej pomocy mogą wzrastać, zdrowieć, dostrzegać Pana Boga przez świadectwo członków Róż. - Wciąż mamy dwie Róże, trzecia nie chce rozkwitnąć - jest jeszcze w zamyśle Bożym. Być może niedługo przyłączą się do niej lekarze.
Iwona Bystryk, pielęgniarka WSS zaznacza, że inicjatywa powołania Róży pośród pracowników szpitala jest owocem jednego ze spotkań Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. - Prezes Ewa Borowska powiedziała wówczas, że w szpitalu wojewódzkim na ul. Fieldorfa istnieją takie Róże, a my pomyślałyśmy - dlaczego nie u nas? - wspomina. Podkreśla, że pierwsza Róża zebrała się w zasadzie jednego dnia, a w tej chwili tworzy się trzecia. Jest też przekonana, że gdyby nie formacja w parafiach i wspólnotach, w których działają zaangażowane osoby, zapewne nie udałoby się stworzyć ani jednej.
Szpitalne Róże Różańcowe swoją modlitwą obejmują zarówno pacjentów, którzy trafiają do placówki, jak również - co podkreślają - proszą za personel i relacje między pracownikami szpitala. - Nieustannie spływają na nas łaski, których nawet nie jesteśmy świadomi. Pierwszym owocem, który widzimy jest jedność wśród nas, czujemy się wspólnotą - ta modlitwa nas łączy - dodaje I. Bystryk.
Mimo, że zobowiązanie dotyczy "dziesiątki" odmawianej indywidualnie, to raz w miesiącu, przy okazji zmiany tajemnic różańcowych, szpitalna wspólnota modli się w większym gronie. - Obecność zależy też od naszych obowiązków zawodowych - dodaje i zaprasza do włączenia się do tworzącej się Róży. Zaznacza przy tym, że do tych już funkcjonujących należą nie tylko pielęgniarki czy ratownicy, ale również inni, niemedyczni pracownicy placówki oraz kilka osób spoza niej.
Comiesięczne spotkania odbywają się w każdą drugą środę miesiąca. Najbliższe będzie miało miejsce 10 kwietnia o 15.00 w kaplicy szpitalnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas Mszy św. do Róż Różańcowych zostaną włączone nowe osoby.
Więcej o niezwykłej wspólnocie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu w wydaniu papierowym "Gościa Wrocławskiego" z datą 23 marca.