Dzieci z niepełnosprawnością kibicują naszym specjalnym olimpijczykom. Dzień inauguracji Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - Abu Dhabi 2019 podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach spędzili bardzo aktywnie.
Pokazali, jak trenują i zmagają się ze swoją niepełnosprawnością, a uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach głośno im kibicowali. Być może następnym razem któryś z naszych zawodników poleci w świat na takie zawody?
W Abu Dhabi 14 marca rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. – Niestety tym razem żaden z naszych zawodników nie został wylosowany, ale chcemy razem kibicować, chcemy się cieszyć sukcesami, stąd nasza strefa kibica – opowiada Justyna Kądziela-Doktor z Klubu Olimpiad Specjalnych "Radośni Dobroszyce" przy SOSW Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
– Od dzisiaj do 21 marca organizować będziemy różne zajęcia sportowe, będziemy śledzili sukcesy naszych zawodników i rozbudzali w naszych uczniach chęć trenowania, chęć brania udziału w zawodach – wyjaśnia pani Justyna i zaprasza do sprawdzenia, jak to działa w samym ośrodku. Rekrutacja trwa cały rok. Misję SOSW Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wyraża hasło: "Stwórzmy warunki, a damy im szansę – szansę na sukces". Uczniowie realizują się szczególnie artystycznie i sportowo.
– Olimpiady specjalne tworzy ogromna społeczność międzynarodowa, która prężnie się rozwija. Włącza się w nią nasz klub – mówi Przemysław Kwiecień, trener Klubu Olimpiad Specjalnych Radośni Dobroszyce. – Prowadzimy kilka sekcji sportowych: piłka nożna, koszykówka, tenis stołowy, pływanie; uczestniczymy w wielkiej liczbie zawodów, od lekkoatletyki po trójbój siłowy, narciarstwo biegowe czy zjazdowe. Mieliśmy absolwentów, którzy uczestniczyli nawet w światowych igrzyskach. Właściwie co roku bierzemy udział w zawodach, mamy złotych medalistów ogólnopolskich igrzysk, występowaliśmy również na mistrzostwach Europy. Zabrakło tym razem odrobiny szczęścia: nie zostaliśmy wylosowani do grupy 64 reprezentantów, którzy pojechali do Abu Dhabi.
Sport dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną jest jedną z najlepszych form rehabilitacji – jak zapewniają opiekunowie. W ten sposób nie tylko młodzi ludzie dbają o swoje zdrowie, zwiększa się ich sprawność fizyczna, zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym. Sport wpływa także na uspołecznienie. Realizuje się dzięki niemu główna idea olimpiad specjalnych: akceptacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za sukcesem idzie wzrost poczucia własnej wartości, wiara we własne siły, doświadczenie bycia człowiekiem szczęśliwym.
Na podopiecznych placówek Caritas czekają ciekawe wyzwania. Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej