GN 3/2021 Archiwum

Opieka kompleksowa

Już ponad 40 osób jest zaangażowanych w modlitwę w ramach szpitalnych róż różańcowych. Duchowe zaplecze pacjentów i pracowników stanowi też spore grono świętych. Wśród nich bł. Hanna Chrzanowska.

Pielęgniarka Iwona Bystryk zaznacza, że inicjatywa powołania róży różańcowej pośród pracowników szpitala jest owocem spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych sprzed roku. – Dowiedziałyśmy się wówczas, że w szpitalu wojewódzkim przy ul. Fieldorfa istnieją takie róże. Wtedy pomyślałyśmy – dlaczego nie u nas? – wspomina.

To daje owoce

– Pierwsza róża powstała w zasadzie jednego dnia, druga również bardzo szybko. W tej chwili tworzy się trzecia – dodaje I. Bystryk. Pierwszy krok nie okazuje się jednak taki łatwy. – Mam wrażenie, że zasypiam przy trzeciej zdrowaśce – mówi ze śmiechem Mariola Łokietko, która jest pracownikiem socjalnym. Już całkiem poważnie dodaje, że jest pewna, iż przyjdzie na nią czas. – Moja babcia była w róży, a gdy zmarła, na jej miejsce została przyjęta moja mama. Na mnie też przyjdzie kolej – dodaje. Szpitalne róże różańcowe swoją modlitwą obejmują pacjentów trafiających do placówki, proszą też za personel i relacje między pracownikami. – Nieustannie spływają na nas łaski, jakich nawet nie jesteśmy świadomi. Pierwszym owocem, który widzimy, jest jedność wśród nas – dodaje I. Bystryk. Grupa wybrała na patronkę bł. Hannę Chrzanowską. Jej wizerunek znalazł się na poświęconym niedawno sztandarze, który stał się widocznym znakiem wspólnoty.

Kierunkowskaz do świętości

W kaplicy jest relikwiarium, w którym znajdują się relikwie H. Chrzanowskiej, ale również Krzyża Świętego, św. Franciszka z Asyżu i świętych franciszkańskich, św. o. Pio, dzieci fatimskich, św. Jana Pawła II, św. Szymona z Lipnicy, św. Charbela, św. Pawła Pustelnika, św. Kazimierza, św. Jana XXIII. Są też kamienie z Kalwarii i Gargano oraz figura NMP Fatimskiej i obraz Jezusa Miłosiernego przywieziony z Łagiewnik. – Kapliczka jest mała, ale jest tyle światła i świętości, że czujemy się dobrze zaopiekowani – zaznacza M. Łokietko. Ojciec Ezechiel Adamski, kapelan szpitala, przekonuje, że tak okazały zbiór nie powstał w wyniku działalności kolekcjonerskiej. – Tu nie o to chodzi. Święci przyciągają świętych – lubią swoje towarzystwo, ale lubią też uświęcać. To też znak porządku, do którego wszyscy zmierzamy – tłumaczy. Franciszkanin zwraca uwagę, że pacjenci przychodzący do szpitala często uczestniczą w życiowych rekolekcjach. – Niejednokrotnie słyszałem, że pobyt w tym miejscu wymusił na nich zatrzymanie się i refleksję – dodaje. – Oczywiście nikt się nie modli do relikwii czy do figury, ale ludzie ich potrzebują jako pewnego odniesienia.

Leczenie ciała i ducha idą w parze

Prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Współczesne leczenie chorego nie może oddzielać problemów ciała od stanu umysłu i ducha. Wiara pacjenta i jego relacja z Bogiem są wielką wartością życiową, zwłaszcza wtedy, kiedy pacjent dotknięty jest chorobą i cierpieniem. W chorobie relacja pacjenta do Boga staje się często bliższa i pełna nadziei. Wiara daje nadzieję, a nadzieja i psychika pacjenta to wielka szansa pokonania słabości ciała i poprawy zdrowia. To, czy organizm potrafi zwyciężyć ciężką chorobę, zależy nie tylko od podawania leków, ale również od nastawienia psychicznego i duchowego. Im silniejsza psychika, tym większa odporność immunologiczna. Są chorzy, którzy dzięki temu szybciej wracają do zdrowia. W tym wszystkim ważne jest wsparcie personelu. To towarzyszenie polega nie tylko na wspieraniu pacjentów słowem, ale również na świadectwie, że tym, o czym się mówi, żyje się na co dzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama