Salezjańskie kształcenie zawodowe ma swoją 165 letnią tradycję. Wpisują się w nią nowe propozycje Zespołu Szkół Salezjańskich - technikum i szkoła branżowa. Z ich ofertą można się będzie zapoznać już w sobotę (6 kwietnia).
Wskrzeszanie salezjańskiego szkolnictwa technicznego i zawodowego we Wrocławiu jest dla nas jednym z kluczowych i sztandarowych zadań edukacyjnych. Wierzmy, że przygotowana, wraz z wieloma wspaniałymi partnerami, oferta spodoba się absolwentom szkół podstawowych i gimnazjów dając im możliwość życiowego spełnienie. Tak jak dotychczas, będziemy dokładać wszelkich starań, aby absolwenci stali się "dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami" - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich "Don Bosco" we Wrocławiu.
Salezjańskie technikum prowadzi nabór do klas patronackich w kierunkach technik mechanik oraz technik elektronik. Nad klasą o kierunku technik mechanika patronat objęła firma UTC Aerospace Systems Wrocław Sp. z o.o, a nad klasą o kierunku technik elektronik - Radiotechnika Marketing spółka z o. o. Wrocław oraz Becker Avionics Polska Sp. z o.o. Wrocław.
Nauka w Branżowej Szkole I stopnia (dawniej: Zasadnicza Szkoła Zawodowa) trwa 3 lata. Kształcąc się w branżowej szkole uczeń uzyskuje kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie. Może przygotować się również do prowadzenia własnej firmy. Zdobyta wiedza i umiejętności, które dają możliwości kontynuowania nauki w szkole dla dorosłych. Salezjańska Szkoła Branżowa prowadzi kształcenie w kierunkach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, piekarz, fryzjer. Partnerem wspierającym jest Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu.
Program dnia otwartego (6 kwietnia):
Salezjańskie kształcenie zawodowe ma swoją 165 letnią tradycję. W momencie, gdy Europę opanowała przemysłowa rewolucja i kiedy powstawały pierwsze fabryki i maszyny parowe, don Bosco w Turynie zaprosił młodzież do nowo założonych szkół zawodowych. Były to jedne z tego typu szkół w świecie. Absolwenci stawali się wysoko wykwalifikowanymi stolarzami, krawcami czy też drukarzami. Ich wartością był także dobrze ukształtowany charakter. Odpowiedzialność, sumienność i uczciwość stawały się ich znakiem rozpoznawczym.
Obecnie Salezjanie w świecie prowadzą blisko 1500 różnego rodzaju szkół. W Polsce jest ich ponad 70 wraz z funkcjonującą nieprzerwanie od 1918 roku Salezjańską Szkołą Zawodową we Oświęcimiu. We Wrocławiu po zakończeniu II Wojny Światowej Salezjanie przy ul. św. Antoniego otworzyli Gimnazjum Krawieckie, które funkcjonowało do bezwzględnej decyzji ówczesnej władzy, to jest do roku 1953.