Nowy numer 49/2020 Archiwum

W KLO w Henrykowie odbyło się szkolenie szkolnych pocztów sztandarowych

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Henrykowie odbyło się szkolenie szkolnych pocztów sztandarowych. Ma to pomóc w godnym ich udziale w uroczystościach.

Płk. Jan Deja, kierownik kierunku Przysposobienia Wojskowego KLO, ze smutkiem przyznaje, że w przypadku szkół i innych niewojskowych instytucji nikt nie zna ceremoniału, według którego funkcjonują podczas uroczystości poczty sztandarowe. - Każda szkoła tworzy swój ceremoniał. Jeśli na jakiejś uroczystości spotka się kilka szkół, to pojawia się wtedy problem z zachowaniem się pocztów sztandarowych. Przykro jest patrzeć na to, jak elementy, które powinny być najważniejsze, są robione "po swojemu".

Uważa, że rozwiązaniem są tego typu szkolenia, jak te przeprowadzane Henrykowie. - Trzeba po prostu tłumaczyć - dodaje.

Ks. kpt. Krzysztof Deja, dyrektor KLO, podkreśla, że najważniejszą rzeczą jest uświadomienie młodym ludziom, czym jest sztandar oraz co i kogo reprezentuje. - Jeśli szkoła to mała ojczyzna, to sztandar jest dla nich najwyższą wartością reprezentacyjną. Potrzeba szkolenia, by zachowanie według zasad ceremoniału sprawiło, że będzie on dobrze prezentowany - mówi.

Tłumaczy, że spotkał się z opiniami opiekunów szkolnych pocztów sztandarowych, którzy odnosząc się do szkolenia, mówili: "My nie jesteśmy w wojsku". - Nikt jednak sobie nie uświadamia, że posiadanie i prezentowanie sztandaru jest nierozłączne z ceremoniałem. Tym nadrzędnym jest ceremoniał wojskowy i to on normuje pewne zachowania. Odpowiednie postawy i komendy wskazują na ten nasz szacunek względem sztandaru.

- Nauczyłam się tu wielu nowych rzeczy. Zostałam wyznaczona do pocztu sztandarowego i nie wiedziałam, jak się do tego zabrać. Myślę, że wiedza, którą zdobyłam, bardzo się przyda i to w niedalekiej przyszłości. Będę też ją przekazywała innym, którzy będą naszymi następcami w poczcie sztandarowym - mówi Karolina Gnach z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich.

Szkolenie pocztów sztandarowych odbywa się przy aprobacie i patronacie dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka. Ksiądz dyrektor zachęca przedstawicieli szkół, które jeszcze takiego szkolenia nie przeszli, do udziału w kolejnej edycji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama