Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Za nami VIII Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu przejdź do galerii

Doroczne wydarzenie to nie tylko okazja do wywalczenia nagród w kilku kategoriach, ale przede wszystkim okazja do głębszego przygotowania do Triduum Paschalnego. Przegląd ma charakter wojewódzki, ale biorą w nim udział zespoły z różnych części Polski.

Przegląd organizują Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z parafią pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle.

W wydarzeniu biorą udział chóry, schole, zespoły oraz soliści. - W tym roku mieliśmy rekordową liczbę uczestników - 350. Najdalej miał chór z Rabki - mówi Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. - Wykonywane pieśni mają przybliżać charakter Wielkiego Postu oraz muzyczne tradycje kościelne. Zawsze podkreślamy, że to wydarzenie ma być etapem przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Wielu, którzy tu przyjeżdżają, chce się zatrzymać, wyhamować w zabieganym życiu i podjąć nad nim refleksję.

Andrzej Sowa dodaje, że przegląd ma też wymiar integracyjny środowiska lokalnego, jak i środowisk związanych z muzyką. - Ludzie wymieniają się poglądami i... nutami. Ważne, że wszyscy są względem siebie pozytywnie nastawieni. Cieszymy się, że jest coraz więcej chętnych do udziału w naszych muzycznych zmaganiach.

Patrycja Mikus pochodzi z Makowic nieopodal Nysy. W przeglądzie brała w tym roku udział po raz kolejny. - Nie pamiętam, czy czwarty, czy piąty. Przyjeżdżam tu występować jako solistka, ale również z zespołem. W tym roku po raz pierwszy wystąpiłam z koleżanką w duecie - mówi.

Zespół z Makowic regularnie ćwiczy i uczestniczy w różnych przeglądach. Patrycja zaznacza, że na koncie mają już wiele nagród. - Próby mamy raz w tygodniu, a i częściej, w zależności od potrzeb. Śpiewamy też na różnych spotkaniach w gminie oraz na uroczystościach parafialnych - wyjaśnia.

Co daje uczestnictwo w tego typu przeglądach? - Satysfakcję, radość, poczucie własnej siły. My śpiewamy z miłości do muzyki i dlatego, że sprawia to nam ogromną przyjemność. Do tego dochodzą emocje. Warto jeździć na takie konkursy i warto śpiewać - puentuje.

Zobacz fragment występu Patrycji Mikus:

Przegląd zakończył się koncertem galowym w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy