Z danych wrocławskiego magistratu z wtorku z godziny 8 rano wynika, że ponad 90 procent przedszkoli, szkół podstawowych i średnich wciąż bierze udział w strajku nauczycieli. Czy egzaminy gimnazjalne są zagrożone?
Jak informuje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia spośród 166 przedszkoli i szkół podstawowych w mieście strajkuje aż 150. 3489 nauczycieli zgłosiło udział w strajku, zaś 520 podjęło pracę. Dzisiaj do tych placówek przyszło jedynie 1635 dzieci. To mniej niż wczoraj.
Jeśli chodzi o szkoły średnie, strajkuje ich we Wrocławiu 38, a zaledwie 2 nie przystąpiły do strajku.
- W sumie strajkuje 1304 nauczycieli, nie strajkuje 402. Na zajęcia przyszło 400 uczniów - mówi wiceprezydent Granowska.
Jak dodaje 1100 uczniów skorzystało z oferty dodatkowych zajęć, które przygotowało miasto. Z tego 600 osób odwiedziło wrocławskie zoo.
Z jej informacji z godziny 11 wynika, że spośród 47 gimnazjów wrocławskich 42 placówki deklarują, że egzaminy gimnazjalne się odbędą bez problemu. 5 placówek zgłosiło się do dolnośląskiego kuratora oświaty o pomoc w przeprowadzeniu egzaminów ze względu na brak kadry. Ewentualni chętni mogą pomóc wolontaryjnie.
Dolny Śląsk (informacja z wtorku z godziny 9)
Na 1253 szkoły i placówki, które przysłały do kuratorium informację, w 991 trwa strajk. Nie ma pewności co do 164 szkół, które informacji nie przysłały.
- Wśród tych, w których trwa strajk, w 681 odbywają się zajęcia opiekuńcze, w 31 odbywają się również lekcje, a w 121 są to zajęcia opiekuńcze i lekcje. 156 szkół i przedszkoli zamknięto z powodu strajku. To około 12 procent - prezentował dane na konferencji prasowej wicekurator oświaty Janusz Wrzal.
- Występujemy z apelem, aby na czas egzaminów gimnazjalnych i egzaminu ośmioklasisty ten protest został zawieszony, albo chociaż część protestujących zechciała wziąć udział w pracach zespołów nadzorujących. Uważamy, że konflikty i spory dorosłych nie mogą dotykać dzieci, uczniów, którzy wiele lat przygotowywali się do egzaminów - stwierdza Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.
Na Dolnym Śląsku brakuje ok. 700 członków komisji nadzorujących.
Osoby chętne do pomocy w zespołach nadzorujących mogą zgłaszać się telefonicznie, mailowo i przez kwestionariusz internetowy na stronie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.
Egzaminy gimnazjalne rozpoczynają się w środę 10 kwietnia, natomiast egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 15 kwietnia.