Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w archidiecezji wrocławskiej rozpoczęło uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia w rycie trydenckim.
Pierwszą celebracją tego najważniejszego tygodnia w roku liturgicznym była Niedziela Palmowa. Wieczorem na placu przed pomnikiem kard. Kominka na Piasku odbyło się poświęcenie gałązek palmowych, procesja na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, a następnie Msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny.
Tradycyjna Liturgia Wielkiego Tygodnia odprawiana jest w trzech "miejscach liturgicznych". Pierwszym miejscem był specjalnie przygotowany ołtarz polowy w pobliżu kościoła na Piasku. Przy tym ołtarzu odśpiewano fragment Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym też miejscu kapłan pobłogosławił gałązki palmowe, a następnie rozdzielił je pomiędzy usługujących i wiernych. Obrzędom tym towarzyszyły uroczyste śpiewy nawiązujące do słów Ewangelii.
Następnie procesja wyruszyła w kierunku kościoła. Kolejny obrzęd odbył się w bramie kościelnej. Procesja zatrzymała się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Schola rozpoczęła wtedy śpiew: "Gloria laus et honor tibi sit, Rex Christe Redemptor" (tłum. "Chwała Ci, cześć i uwielbienie, o Chryste Królu, Odkupicielu"). Poszczególne zwrotki i refren hymnu śpiewane są na przemian przez kantorów znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz kościoła. Na sam koniec jeden z kleryków uderzył krzyżem procesyjnym w drzwi kościoła, a obecni w świątyni chórzyści otworzyli je. To bardzo stary obrzęd, wywodzący się ze zwyczajów związanych z powitaniem króla przybywającego do miasta.
Benedykt XVI odniósł się kiedyś do tej tradycji w jednej z homilii: "Pan puka […] swoim krzyżem - puka do bram świata, do bram naszych serc, które tak często i tak u wielu są zamknięte dla Boga. I mówi do nas mniej więcej te słowa: skoro dowody, jakie Bóg daje ci w stworzeniu na swoje istnienie, nie są w stanie otworzyć cię na Niego; skoro jesteś obojętny na słowo Pisma i orędzie Kościoła, to popatrz na Mnie, na Boga, który dla ciebie cierpiał, który sam cierpi razem z tobą; zobacz, że Ja cierpię z miłości do ciebie, i otwórz się na Mnie, twojego Pana i twojego Boga. (1 kwietnia 2007 - Msza św. w Niedzielę Palmową - XII Światowy Dzień Młodzieży).
Wreszcie procesja dotarła do prezbiterium. Rozpoczęła się Msza św. Teksty liturgiczne Niedzieli Palmowej odwołują się do Męki i Śmierci Chrystusa. Ta część Liturgii tchnie smutkiem i boleścią cierpiącego Zbawiciela. Czyta się w niej opis Męki Pańskiej według św. Mateusza. Znaczenie cierpienia Pana Jezusa wyjaśnia Św. Paweł w słowach: "Chrystus z miłości ku Ojcu stał się posłusznym aż do śmierci, a to Jego posłuszeństwo stało się naszym zbawieniem".
Po Liturgii Słowa nastąpiło złożenie Ofiary Eucharystycznej, która stanowi uobecnienie Męki Pańskiej. - Zawsze staramy się celebrować Mszę św. możliwie jak najpiękniej: ze czcią i bojaźnią, przy niesamowitych łacińskich śpiewach. Używamy dużo kadzidła, przygotowujemy odpowiednie szaty liturgiczne, staramy się o odpowiednio uformowaną i liczną asystę ministrantów - mówi Maciej Rumin z Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej.
Podkreśla, że wszystko służy jednemu celowi, aby jak najlepiej i jak najgodniej przyjąć Chrystusa, który przychodzi w Eucharystii. - Tradycyjna rzymska liturgia pomaga nam także lepiej zrozumieć i przeżywać Tajemnice Wiary. Niedziela Palmowa to także okazja, aby mogli odwiedzić nas nasi znajomi i przyjaciele, na co dzień zaangażowani w swoich parafiach czy innych wspólnotach: bardzo cieszymy się z dużej frekwencji, a także tego że sacrum, porządek i piękno tradycyjnej liturgii to dar, który możemy udostępniać całemu Kościołowi, zgodnie z wizją Ojca Świętego Benedykta XVI - dodaje.
Obrzędy Niedzieli Palmowej celebrował ks. dr Ireneusz Bakalarczyk, opiekun Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Wrocławskiej. Jako diakon posługiwał ks. Marcin Sternal, na co dzień pracujący w parafii pw. Św. Mikołaja w Brzegu. Przy liturgii asystowali także klerycy z salwatoriańskiego seminarium w Bagnie. Dwóch z nich: kl. Karol Matecki SDS i kl. Karol Koszyl SDS, spełniali liturgiczne zadania subdiakonów. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była Schola Cantorum Sancti Joseph, która wykonała śpiewy mszalne i procesyjne oraz włączyła się w śpiew Męki Pańskiej.
Harmonogram celebracji Wielkiego Tygodnia w rycie tradycyjnym można znaleźć w artykule Tutaj Triduum już trwa...