Nowy numer 13/2020 Archiwum

Najpiękniejsza baba została wybrana...

Za nami XIII Konkurs na Babę i Palmę Gminy Skarbimierz. Było kolorowo, smacznie i bardzo wesoło.

Około 500 osób odwiedziło w sobotnie popołudnie Łukowice Brzeskie, gdzie po raz kolejny sołectwa gminy Skarbimierz stanęły w szranki w Konkursie na Babę i Palmę Wielkanocną. - Ten konkurs to pretekst - mówi Andrzej Sowa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, organizator wydarzenia. Zaznacza, że jest ono radosnym przygotowaniem do zbliżających się świąt. - Cieszę się bardzo, że tak wiele osób chciało być razem z nami. To dla nas dobra zabawa, ale również integracja środowiska.

Nie jest przesadą stwierdzenie, że stoły, na których koła gospodyń wiejskich poszczególnych miejscowości wystawiły ciasta i potrawy, uginały się pod ich ciężarem. Obok każdego była ustawiona okazała palma wielkanocna.

- Jury ocenia przede wszystkim palmę i babę wielkanocną, ale ważny jest również ogólny wystrój stołu. Suma punktów decyduje o tym, kto wygrał - tłumaczy. Zaznacza jednak, że jemu osobiście podoba się... wszystko. - Podziwiam jurorów, że potrafią dostrzec te drobnostki, które decydują potem o ostatecznym wyniku.

Przewodniczącą jury była Elżbieta Oficjalska, kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej. - Ona doskonale zna się na rzeczy i zawsze podpowiada paniom, które przygotowują palmy, co powinno być zrobione inaczej, lepiej - dodaje A. Sowa.

Całości dopełniły występy artystyczne w wykonaniu dzieci z Przedszkola "Poziomka" ze Skarbimierza-Osiedla, młodzieży z zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Opole" z MDK w Opolu.

W części konkursowej wzięło udział 8 reprezentacji. Oto ostateczna kolejność:

  1. miejsce - Klub Seniora Skarbimierz-Osiedle,

  2. miejsce - sołectwo Żłobizna,

  3. miejsce - sołectwo Bierzów.

Wyróżnienie specjalne: sołectwo Małujowice.
Wyróżnienie: sołectwo Brzezina, sołectwo Zielęcice i sołectwo Łukowice Brzeskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama