Prawie 2 miliony złotych dofinansowania na dolnośląskie zabytki w 2019 roku

Spośród 205 złożonych wniosków 44 uzyskały dofinansowanie. Które dolnośląskie zabytki otrzymają pieniądze i jakie to będą kwoty?

Zapotrzebowanie określone we wszystkich złożonych wnioskach wynosi prawie 30 milionów złotych.

- Jak widzimy, 2 miliony to kropla w morzu potrzeb, ale chcę podkreślić, że gdy zostawałem wojewodą, to dofinansowanie było na poziomie 700 tys. złotych - mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

ZOBACZ, KTÓRE ZABYTKI UZYSKAŁY DOFINANSOWANIE, I O JAKIE KWOTY CHODZI.

Aby zakwalifikować zabytek do dofinansowania, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przyjął kilka kryteriów.

Przede wszystkim brano pod uwagę wartość zabytku (historyczną, artystyczną, naukową), to, czy obiekt lub cokolwiek w jego obrębie znajduje się na liście UNESCO lub pomników historii, jaki jest stan zachowania zabytku (ewent. zagrożenia budowlane). Skupiano się również na celowości realizacji zadania oraz finansowym stopniu zaangażowania, czyli dotacjach innych podmiotów. 

- Dofinansowanie uzyskały 32 zabytki ruchome i 13 zabytków nieruchomych. Wśród nich są najcenniejsze zabytki gotyckie, renesansowe, barokowe. Obiekty bardzo ważne, jak np. romański kościół w Starym Zamku niedaleko Wrocławia czy gotycka kapliczka w kościele w Świętej Katarzynie, o której niedawno jeszcze nie wiedzieliśmy. Zdecydowanie mniej niż remonty i prace budowlane kosztują działania konserwatorskie - mówi Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków.

Oprócz 44 wniosków Paweł Hreniak podjął decyzję o wsparciu kwotą 80 tysięcy złotych pocysterskiego kompleksu klasztornego w Lubiążu. W ramach tej kwoty wykonane zostanie gazowanie w klasztorze pomieszczeń, w których znajdują się stropy Michaela Willmanna, oraz konserwacja 5 obrazów (elementów tych stropów).

- Cieszę się, że udało się zwrócić uwagę na los zespołu malowideł stropowych pałacu letniego opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej z końca XVII wieku. To potrzeba chwili, ostatni moment, by je uratować, a zapewniam, że są wyjątkowe - stwierdził Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dokładna lista zabytków z przydzielonymi kwotami znajduje się na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..