Nowy numer 15/2020 Archiwum

Łemkowskie i huculskie pisanki Marii Kieleczawy przejdź do galerii

Wrocławska artystka Maria Kieleczawa, z domu Monczak, od lat swoimi pisankami podbija świat. Podziwiane w Polsce i innych krajach, są skarbnicą historii i tradycji.

Rodacy pani Marii, rodowitej Łemkini, przyjeżdżając na Dolny Śląsk zabrali między innymi właśnie… pisanki – jakby przenosząc ze sobą część swej ojczyzny. Tak ważną rolę pełniły w ich społeczności, że ruszyły w drogę z domownikami.

Rodzina pani Marii, wyznania greckokatolickiego, wywodzi się z okolic Krynicy w Beskidzie Sądeckim. – Wioska moich bliskich, Berest, słynęła z pięknych łemkowskich pisanek. Z kolei wioska teściowej – Łosie k. Krynicy – była sławna z haftu krzyżykowego – wyjaśnia, wspominając że sama od małego asystowała swojej mamie przy zdobieniu jaj. – Wyroby mieszkańców każdej miejscowości, a nawet każdej gospodyni, były niepowtarzalne, łatwo rozpoznawalne.

Zauważa, że Łemków jest niewielu, tym bardziej więc starają się pielęgnować swoją tradycję. Ona sama kultywuje je ją starannie. Urodziła się w Przemkowie na Dolnym Śląsku w 1958 r., dokąd przyjechali jej rodzice w 1947 r. We Wrocławiu mieszka od 1982 r. Tu przyszły na świat jej córki Marta i Aleksandra. Teraz Oleńka pielęgnuje sztukę zdobienia pisanek łemkowskich, Martę z kolei moja teściowa nauczyła wykonywać haft krzyżykowy.

Artystka otrzymała za swą działalność mnóstwo nagród, odznaczeń – między innymi Złoty Krzyż Zasługi czy brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Specjalnością M. Kieleczawy są pisanki zdobione wzorami huculskimi i łemkowskimi.

Czym się różnią jedne od drugich? Jak je wykonać? Więcej w papierowym wydaniu wrocławskiego „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama