Nowy numer 49/2020 Archiwum

Po prostu wyjdź

Pielgrzymują pieszo, bez telefonów, bez pieniędzy i bez jedzenia, a o nocleg proszą spontanicznie. Droga Abrahama zawita na Dolny Śląsk.

Inicjatywa znana jest w innych regionach kraju i została zbudowana na Jezuickiej Próbie Pielgrzymiej, zwanej też Próbą Żebraczą. Chodzi o wyruszenie w drogę bez żadnych zabezpieczeń i zaplanowanych noclegów.– Skupiamy się na tym, by wzbudzić w mężczyznach ich męskość, żeby była ona utwierdzona na gruncie wiary. Pielgrzymka staje się swoistą niepisaną inicjacją męskości– opowiada Tomasz Chudyga, koordynator pierwszej dolnośląskiej edycji Drogi Abrahama. Będzie się ona odbywać od 12 do 21 lipca. Można się już zapisać przez formularz na stronie internetowej www.drogaabrahama.jezuici.pl.

– Idziemy w grupach ośmioosobowych, z mapami i wyznaczoną trasą. Telefony i portfele zostawiamy w kartonie na starcie. Odbierzemy je dopiero u celu– mówi T. Chudyga, który trzy razy przeszedł Drogę Abrahama. Cały potrzebny dobytek, jak np. karimaty czy śpiwory, panowie poniosą na swoich plecach.– Plecaki ważą między 10 a 15 kg. Nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać. Jeżeli ktoś czuje, że to nasze wezwanie dotknie jego serca, niech przyjdzie. Abraham, rozmawiając z Bogiem, po prostu poczuł, że musi wyjść. Tutaj słowem kluczem jest „wyjście”– tłumaczy wrocławianin.

Pielgrzymi Drogi Abrahama po drodze ewangelizują, opowiadają o Bogu, dają świadectwo. Każdego dnia do południa słuchają rekolekcji do medytacji związanych z Abrahamem. Po południu dzielą się między sobą słowem. Są otwarci na rozmowę z przechodniami i gospodarzami, którzy ich przyjmują. Dla bezpieczeństwa mają ze sobą dokumenty od ojców jezuitów, poświadczające o ich drodze oraz zawierające numery telefonów. Każdy, kto przyjmie pielgrzymów, może sprawdzić ich tożsamość, dzwoniąc pod podany numer.

Pierwsza edycja w naszym regionie będzie zmierzać do Barda Śląskiego. Uczestnicy spotkają się w jezuickiej parafii pw. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu, gdzie nastąpi wprowadzenie duchowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama