Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dobro uczniów (też) jest ważne

Maturzyści z III LO z Wrocławia sformułowali apel uczniów szkół RP do Rządu RP oraz przedstawicieli ZNP i FZZ. Wierzą, że podpiszą się pod nim ich koledzy i koleżanki z całej Polski. Liczba podpisów rośnie bardzo szybko.

"Jesteśmy grupą maturzystów z LO nr 3 we Wrocławiu, którzy zaniepokojeni przedłużającym się strajkiem nauczycieli postanowili napisać list otwarty od uczniów z całej Polski do obu stron konfliktu. " - piszą o sobie na specjalnie stworzonej stronie internetowej: www.glosuczniow.pl.

Inicjatorzy akcji zwracają uwagę, że w obliczu konfliktu nauczycieli i rządu zostali pozbawieni dostępu do edukacji. Zwracają uwagę, że gwarantuje im to art. 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 28 Konwencji o Prawach Dziecka oraz art. 70 Konstytucji RP. Rozumiemy.

Uczniowie zauważają, że konflikt ich racji i nauczycieli jest konfliktem racji równorzędnych. "Nauczyciele mają prawo do strajku, uczniowie zaś prawo do nauki. Choć uczniowie nie są formalnie stroną sporu, są zależni od nauczycieli i rządu. Niejako mimowolnie staliśmy się trzecią grupą zaangażowaną w spór. W tym wypadku stroną, która może doprowadzić do porozumienia, jest rząd. Jako monopolistyczny pracodawca nauczycieli oraz organ odpowiedzialny za tworzenie programu nauczania i nadzór nad szkolnictwem Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z prezesem rady ministrów powinno próbować doprowadzić do porozumienia z nauczycielami - ceną jest kształcenie młodych obywateli" - zaznaczają w komunikacie skierowanym do mediów.

Inicjatorzy akcji podkreślają ponadto, że jako obywatele mają zróżnicowane poglądy na to, kto jako pierwszy powinien ustąpić w negocjacjach i które racje są ważniejsze. Mają jednak przekonanie, że ich głos - prośba o wysłuchanie, poparcie i radę - powinien być skierowany do obu stron sporu. Przekonują też, że ich apel nie może być ignorowany w debacie publicznej oraz że dyskusję można prowadzić w sposób kulturalny - wysuwając argumenty, bez ordynarnych słów i oskarżeń.

"Pragniemy zaapelować do polityków o większe zaangażowanie w negocjacje z nauczycielami, natomiast do nauczycieli o dalsze próby negocjowania. Do obu stron zaś o nietracenie z oczu dobra uczniów. Chcemy zebrać podpisy pod naszym apelem od samorządów szkół w całej Polsce oraz od pojedynczych uczniów - licznik na stronie wskazuje ich już ponad 500" - dodają.

Oto dwa postulaty sformułowane w wystosowanym apelu:

Po pierwsze, nie zgadzamy się na przeciągające się przerwy w nauczaniu. Chcemy mieć możliwość edukowania się, zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności, taką samą, jaką miały poprzednie roczniki.

Po drugie, nie zgadzamy się na odkładanie terminów egzaminów i klasyfikacji końcowej. Są one ważne między innymi dla maturzystów chcących rozwijać się na zagranicznych uczelniach, na których rekrutacja rozpoczyna się o wiele wcześniej niż na uczelniach w Polsce, ale też dla reszty uczniów, którym obecny stan rzeczy znacznie utrudnia edukację.

Cały apel można przeczytać i podpisać na stronie https://glosuczniow.pl. Akcja ma również swój profil na Facebooku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy