Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wiedza to nie wszystko

Za nami diecezjalne eliminacje XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Poczuj radość Ewangelii", którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Na zaproszenie do konkursu odpowiada każdego roku ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie ciszy się zainteresowaniem również w archidiecezji wrocławskiej.

- Cieszę się, że mogę się z wami spotkać - mówił przed rozpoczęciem eliminacji abp Józef Kupny. - To dla mnie wielka radość, że rozwijacie swoje zainteresowania, że staracie się pogłębić znajomość Pisma Świętego.

Uczestnicy konkursu musieli się wykazać znajomością Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian. Abp Kupny wyraził swój podziw dla wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z wybranymi księgami oraz ze sobą nawzajem. Dziękował również katechetom i opiekunom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu.

- Wiedza to nie wszystko. Ktoś, kto świetnie zna choćby wyznanie rzymskokatolickie będzie dobrym religioznawcą. My wiemy, że nie po to zgłębiamy Pisma Świętego, by jedynie posiąść wiedzę, ale przez poznanie Pisma Świętego chcemy zbliżyć się do tajemnicy Słowa, którym jest Chrystus zmartwychwstały - tłumaczył,. Podkreślił, że chodzi o to, by Słowo przyjąć do serca. - Żeby was zmieniało od wewnątrz, byście żyli nim na co dzień. To jest najważniejsze.

Abp Kupny zaznaczył, że przyjęcie Słowa, Ewangelii musi być widoczne w postawach życiowych, decyzjach jakie podejmujemy. Życzył, by znajomość wielkich dzieł, których Bóg dokonał w historii ludzkości, motywowała do tego, by w każdej postawie, w ocenach, w czynach, w każdym słowie, by się odzwierciedlał Boży duch. - On buduje między ludźmi pokój, miłość i szczęście. I tego wam chcę życzyć - mówił do młodzieży.

Do finału konkursu, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca awansowali z archidiecezji wrocławskiej: Paulina Sławińska z I LO w Miliczu, Dominik Pawlak z LO nr 3 we Wrocławiu oraz Krzysztof Niemczyk z LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Zwycięzcy mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama