Nowy numer 39/2020 Archiwum

Rusza III edycja projektu "Pan z Wrocławia? Bo ja też ze Lwowa"

Będzie spacer śladami dawnego Lwowa, zwiedzanie cerkwi grekokatolickiej i spotkanie autorskie z Ewą Sułek.

W tym roku projekt "Pan z Wrocławia? Bo ja też ze Lwowa" organizuje Młody Dolny Śląsk oraz Instytut Tertio Millennio. Inicjatywa ruszyła w podziękowaniu kresowiakom, którzy budowali Wrocław i go ukształtowali.

W tym roku koordynatorzy skupili się na jednej z części Kresów Wschodnich - dzisiejszej Ukrainie. Szczególnie chodzi o Lwów.

- Projekt ewoluuje z roku na rok. Tym razem zadecydowaliśmy, że odkryjemy kresowe ślady we Wrocławiu, które dotyczą Ukrainy. Trwamy w szczególnym roku dla naszych wschodnich sąsiadów. Niedawno odbyły się tam wybory prezydenckie, a czekają ich niedługo wybory do Rady Najwyższej. Minęło 5 lat, od kiedy rozpoczął się konflikt na Ukrainie. Poza tym Kościół greckokatolicki na Ukrainie będzie obchodził 30. rocznicę wyjścia z podziemia - uzasadnia Sara Blejwas, koordynator projektu.

Jak podkreśla, bardzo dobrze w poprzedniej edycji przyjął się spacer z przewodnikiem "Śladami dawnego Lwowa", dlatego i tym razem zostanie on przeprowadzony 12 maja od godziny 10.30.

- Pomnik Aleksandra Fredry, Panorama Racławicka oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich to kilka z punktów niedzielnego spaceru, podczas którego chcemy porwać się przygodzie szukania śladów Lwowa we Wrocławiu. Zaplanowaliśmy również kilka atrakcji w postaci konkursów np. na temat gwary lwowskiej - zapowiada S. Blejwas.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na spacer obowiązują zgłoszenia pod adresem e-mail: panzwroclawia.bojatezzelwowa@gmail.com bądź poprzez stronę projektu.

Kolejnym wydarzeniem będzie zwiedzanie wrocławskiej cerkwi greckokatolickiej. W tym roku Kościół greckokatolicki na Ukrainie obchodzi 30. rocznicę wyjścia z podziemia. We Wrocławiu znajduje się katedra greckokatolicka przy ul. Nankiera, którą ustanowił w 1997 roku Jan Paweł II.

- Podczas zwiedzania poznamy historię Kościoła greckokatolickiego, jego obrzędy i tradycje - informuje S. Blejwas.

Wszyscy zainteresowani udziałem w zwiedzaniu cerkwi proszeni są o rejestrację poprzez adres e-mail: panzwroclawia.bojatezzelwowa@gmail.com lub przez stronę projektu.

18 maja o godzinie 17 w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2) wrocławianie będą mieli okazję spotkać się z Ewą Sułek, autorką książki „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie”. Pozycja ta ukazuje główne nurty oraz zjawiska we współczesnej sztuce na Ukrainie. Pokazuje, w jaki sposób rewolucja godności wpłynęła na sztukę jako narzędzie oporu, dzięki któremu w sposób pokojowy można ukazać sprzeciw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama