Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wyrusz latem do Taizé we Francji

Zanim we Wrocławiu rozpocznie się Europejskie Spotkanie Młodych, warto zaczerpnąć z samych źródeł - poznać Wspólnotę z Taizé w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło i gdzie nieustannie przyjeżdżają ludzie z całego świata.

– Pomyśleliśmy, że dobrze by było, żeby – zanim w grudniu „cały świat” przyjedzie do Wrocławia – młodzież z naszej archidiecezji mogła doświadczyć trochę tego, co dzieje się we wspólnocie w Taizé, poznać ją na miejscu – mówi Adrianna Kwiatkowska z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Zaproszeni są wszyscy – i osoby zaangażowane w życie swoich parafii, i ci, którym na razie trochę „nie po drodze” do Kościoła.

– Na pewno łatwiej będzie zaangażować się w przygotowania do ESM w swojej parafii, gdy zakosztuje się klimatu Taizé, odbywających się tam modlitw, spotkań. Człowiek szybciej poczuje się wciągnięty w „wielką przygodę” – podkreśla Ada. – Z drugie strony Taizé to jest miejsce sprzyjające każdemu – również ludziom nie do końca jeszcze odnajdującym się w swojej parafii. Właśnie tu często odkrywają, że modlitwa ma sens.

A. Kwiatkowska podkreśla, że po przeżyciu tygodnia w Taizé bracia zawsze odsyłają młodych do ich rodzinnych parafii; mówią: wracajcie, bądźcie obecni w swojej wspólnocie, coś jej dajcie. I tak się często dzieje. Gdy ludzie przeżyją coś głębszego, mają potrzebę dzielenia się tym. Wizyta w Taizé to takie szczególne zaproszenie młodych do Kościoła.

– W czasie wakacji różne grupy wyruszają do Taizé (na przykład z Duszpasterstw Akademickich „Maciejówka”, „Wawrzyny”, z parafii św. Jerzego na wrocławskim Brochowie), natomiast Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży patronuje dwóm wyjazdom – od 6 do 15 lipca oraz i od 3 do 12 sierpnia – tłumaczy Ada. – Za sierpniowy wyjazd odpowiedzialny jest przede wszystkim ks. Dawid Haszczuk z Bierutowa, za lipcowy – ks. Zbigniew Kowal z DDM. Można też skorzystać z „wahadła”– co tydzień tam i z powrotem jeździ do Taizé autobus Margo Travel – można więc pojechać także indywidualnie.

Spotkania organizacyjne i modlitwa ze śpiewami z Taizé odbędą się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Katedralna 4 we Wrocławiu 20 maja i 17 czerwca o 19.00.

Szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama