Nowy numer 14/2020 Archiwum

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej o zakupie kościelnej działki przez Morawieckich

Ceny transakcyjne sprzedaży działek w roku 2002 r. w obrębie Oporowa były podobne do ceny zakupu działki przez Iwonę i Mateusza Morawieckich - przekazał w oświadczeniu przesłanym PAP ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Rzecznik archidiecezji wrocławskiej wydał następujące oświadczenie: "W związku z publikacją w »Gazecie Wyborczej« z dnia 20 maja 2019 r., na podstawie poczynionych ustaleń, uprzejmie informujemy, że ceny transakcyjne sprzedaży działek w obrębie AM-17 obręb Oporów w roku 2002, były podobne do ceny zakupu działki przez Państwo Iwonę i Mateusza Morawieckich".

W ten sposób ks. Kowalski odniósł się do poniedziałkowej publikacji "Gazety Wyborczej", w której podano, że szef rządu wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu. Później rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 r. warta była prawie 4 mln zł. "GW" pisze, że władze Wrocławia zaplanowały na tych terenach inwestycje, a przez środek działki dzisiejszego premiera przebiegać ma trasa szybkiego ruchu.

Gazeta napisała, że "dokumenty tej transakcji zniknęły, a obecny proboszcz nie wie, skąd ta niska cena".

Wcześniej w poniedziałek w oświadczeniu Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało skierowanie do sądu pozwu cywilnego ws. artykułu "GW".

CIR podkreślił, że "Gazeta Wyborcza po raz kolejny łamie podstawowe standardy dziennikarskiej rzetelności. Dzisiejszy tekst red. Jacka Harłukowicza opiera się o niedopowiedzenia, domysły, spekulacje i nieprawdziwe sformułowania. Służy to przedstawieniu premiera i jego żony w złym świetle - gdy w rzeczywistości sam artykuł jest pełen manipulacji i nierzetelności" - czytamy w oświadczeniu CIR.

« 1 »

Polecamy

 • Wojo
  20.05.2019 21:57
  Nie wiedziałem, że Rzecznik Archidiecezji ma lepsze informacje niż rzeczoznawca majątkowy. Czy autor artykułu sam siebie przeczytał?
 • Katolik k
  21.05.2019 06:36
  po co dyrektorowi banku 15 hektarow ziemi? Chcial tuczniki czy strusie hodowac na tym?
 • konserwatysta23
  21.05.2019 09:51
  Dlaczego zwróconej przez skarb państwa ziemi archidiecezja nie sprzedawała w formie przetargu? Może oferenci dawaliby lepszą cenę? I nie sposób nie zapytać - kto, jaka liczba ewentualnych zainteresowanych - mógł do takiej informacji dotrzeć i jak?
  doceń 8
 • Mj23
  21.05.2019 10:29
  Czy byl tylko jeden oferent czy kilku. Podano wiernym w ogloszeniach ze jest ziemia na sprzedaż?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama