Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zero tolerancji

Gdyby przed kilkunastu laty były procedury, które dziś obowiązują w archidiecezji wrocławskiej, nigdy by nie doszło do pedofilskiej afery z udziałem byłego księdza Pawła Kani.

Film braci Sekielskich jest szokiem dla każdego widza. Konfrontacje ofiar z napastnikami są porażające. Jedna z historii dotyczy byłego księdza archidiecezji wrocławskiej [został ostatecznie wydalony ze stanu duchownego – przyp. red.] skazanego za pedofilię na 7 lat więzienia. Autorzy filmu zarzucają ówczesnym władzom kościelnym, że przez kilka lat „zamiatali sprawę pod dywan”, a odpowiednio reagując i izolując podległego im kapłana, mogli zapobiec czynom pedofilskim, które popełnił w innych miejscach, w których pracował. Sprawa skazanego była impulsem, który sprawił, że w archidiecezji wrocławskiej zostały wprowadzone procedury, które mają zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

W zgodzie z prawem

Ksiądz dr Bartosz Trojanowski pełni w archidiecezji wrocławskiej funkcję delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jest osobą kontaktową dla wszystkich pokrzywdzonych przez kapłanów podległych metropolicie wrocławskiemu. – Zasada, którą realizujemy w związku z przestępstwami wykorzystania seksualnego nieletnich, a nawet podejrzeniami, że do nich mogło dojść, to zero tolerancji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek sygnały, są stosowane wszystkie normy prawa kanonicznego powszechnego i partykularnego oraz przepisy obowiązującego prawa państwowego – mówi. Zaznacza, że taka sytuacja, jak ta opisana w filmie, nie mogłaby się powtórzyć dziś. – Każdy zgłoszony przypadek jest traktowany poważnie – zapewnia. Ksiądz delegat jest prawnikiem. Ma więc uprawnienia do tego, by przeprowadzać procedurę wstępną. – Moim zadaniem jest przyjęcie każdego zgłoszenia. W pierwszej kolejności mam zweryfikować zgłaszającego i otoczyć go niezbędną pomocą. Polega to na tym, że kontaktuję ofiarę z osobą, która będzie się troszczyła o pomoc długotrwałą. Jako prawnik podejmuję też wstępne dochodzenie w celu rozpoczęcia procedury kanonicznej. Jeśli osoba, która zgłasza Kościołowi podejrzenie przestępstwa nie zgłosiła tego do prokuratury, to jestem zobowiązany do tego, by to zrobić. Wszystkie przepisy prawa państwowego w Kościele szanujemy i realizujemy – przekonuje.

Trzeba działać

Od momentu zgłoszenia się ofiary do delegata wszystko przebiega bardzo szybko. – Działania mają się odbywać „bez zbędnej zwłoki”. Jeśli podejrzenia są uzasadnione, to wówczas kapłan jest odsunięty od wszelkich posług oraz pełnienia wszystkich funkcji duszpasterskich. Muszę dokonać oceny sytuacji. To jest moje zadanie. Jestem do dyspozycji. Chciałbym też dodać, że mam uprawnienia również do tego, by podejmować działania „z urzędu” – wyjaśnia. Jednocześnie podkreśla, że nadrzędna jest troska o osobę poszkodowaną, a z drugiej wykluczenie, że jest szargane dobre imię osoby, która mogłaby być posądzona. Ksiądz Trojanowski podkreśla, że odsunięcie od posługi duszpasterskiej nie jest karą kanoniczną, ale środkiem zapobiegawczym, a więc nie jest stwierdzeniem, że ktoś jest winny zarzucanych mu czynów. – To jest jedna z procedur, które pomagają nam wykluczyć prawdopodobieństwo popełnienia kolejnych występków i przestępstw. Jeśli oskarżenie okaże się nieprawdziwe, dany ksiądz automatycznie zostaje przywrócony do pełnienia posługi – dodaje. Stąd wymóg ogromnej ostrożności. – Mając na względzie troskę o skrzywdzonego, musimy pamiętać o domniemaniu niewinności, które jest gwarantowane zarówno w prawie powszechnym, jak i kanonicznym – wyjaśnia i zwraca uwagę, że w dokumencie motu proprio „Wy jesteście światłem świata” papież Franciszek również to podkreśla. Ewentualnych zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich należy dokonywać mejlowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe znajdują się na: www.archidiecezja.wroc.pl. Wywiad z ks. dr. Bartoszem Trojanowskim można przeczytać na www.wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama