Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na cztery ręce i cztery nogi

Parafia pw. św. Henryka organizuje cykl wieczorów z muzyką organową. To kolejny pomysł na zwiększenie poczucia wspólnoty parafialnej i próba zadbania o organy w kościele.

- Podczas całego cyklu na każdym koncercie będę przybliżał poszczególnie historię organów w św. Henryku i opowiadał o budowie i ich działaniu - mówi organista, Krzysztof Bagiński, inicjator cyklu. Podkreśla, że założeniem jest popularyzacja wiedzy o instrumencie i zainteresowanie uczestników spotkań losem instrumentu. - Chcemy pokazać jaki mamy instrument i prosić o ofiary na jego remont, a w przyszłości przebudowę - dodaje.

Podczas każdego koncertu cyklu zaprezentuje się inny wykonawca. Będą to artyści nie tylko z Wrocławia, ale również z innych miejsc m.in. Szczecina czy Jasnej Góry. Założenie jest też takie, by udowodnić, że organy są prawdziwą orkiestrą.

Wstęp na koncerty jest wolny, ale ich charakter jest charytatywny. Wykonawcy nie dostają za nie żadnego wynagrodzenia, a cały dochód jaki zostanie uzyskany z dobrowolnych ofiar będzie przeznaczany na renowacje instrumentu.

Początek cyklu wieczorów organowych już 26 maja o 17.00 w kościele parafialnym pw. św. Henryka we Wrocławiu (ul. Gliniana). W koncercie inauguracyjnym usłyszymy utwory w wykonaniu zespołu "AdLibitum Organ Duo", w którego skład wchodzą  Tomasz Padoł i Sebastian Kresali, studenci wrocławskiej Akademii Muzycznej. O niezwykłości koncertu może świadczyć to, że artyści wykonują utwory na 4 ręce i 4 nogi. Uczestnicy wydarzenia będą mogli nie tylko posłuchać, ale i zobaczyć jak to jest możliwe dzięki podglądowi z kamery.

Oto program muzyczny:

  • Nad pięknym Modrym Dunajem - R. Strauss,
  • Marsz Radeckiego,
  • Bolero - M. Ravell,
  • Suita Peer Gynt - E. Grieg (w tym "Poranek" i "W Grocie Króla Gór")
  • Walc z Trędowatej - W. Kilar.
  • niespodzianka muzyczna
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama