Nowy numer 14/2020 Archiwum

100-lecie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

We Wrocławiu odbędą się uroczystości z okazji 100-lecia polskiego biskupstwa polowego. Zapraszamy do bazyliki garnizonowej pw. św. Elżbiety.

Pierwszy biskup polowy Wojska Polskiego został powołany 5 lutego 1919 r. przez papieża Benedykta XV. Był to biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Stanisław Gall. Nominację otrzymał 8 lutego z rąk Naczelnika Państwa, a następnego dnia objął swój urząd. Biskup polowy został mianowany na stopień generała-porucznika. Jego hasło biskupie brzmiało: Stella Maris (Gwiazda Morza).

W jubileuszowym roku 100-lecia biskupstwa polowego we Wrocławiu 30 maja w bazylice mniejszej św. Elżbiety przy rynku w centrum miasta odbędą się uroczystości. O 16.30 rozpocznie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaraz po koncercie zostanie odprawiona Msza święta wraz z kapelanami ordynariatu polowego z całej Polski, którą odprawi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Będzie to także okazja, by podziękować Bogu w 22. rocznicę nawiedzenia i poświęcenia przez św. Jana Pawła II  kościoła pw. św. Elżbiety, który ucierpiał w pożarze w 1976 r. i został odbudowany. Oprócz tego obchodzona będzie także 16. rocznica podniesienia tej świątyni do godności bazyliki mniejszej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama