Nowy numer 43/2020 Archiwum

Za nami X Wielki Koncert Kresowy

Wielki Koncert Kresowy jest wyrazem podziękowania dla wszystkich tych, którzy wspierają inicjatywy na rzecz Polaków na Wschodzie w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".

Już po raz dziesiąty na wrocławskim rynku 24 i 25 maja odbył się Wielki Koncert Kresowy. To okazja do spotkań z rodakami ze Wschodu i zwieńczenie przygotowań do 10. edycji akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowanej przez Fundację Studio Wschód i TVP Polonia. W jej ramach polska młodzież na wakacjach odnawia, sprząta i restauruje polskie nekropolie na Kresach Wschodnich.

Podczas ubiegłorocznych wakacji wolontariusze pracowali przy porządkowaniu 140 kresowych cmentarzy, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę w ramach akcji "Złotówka na Kresy".

Taki wyjazd daje możliwość poznania historii swego rodu, dziejów narodu polskiego, a także przeżycia swoistej lekcji patriotyzmu. 

Kulturalno-muzyczne wydarzenie rozpoczęła piątkowa defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz przemarsz pocztów sztandarowych szkół.

Na scenie wystąpiły zespoły zaprzyjaźnione z Wrocławiem: "Barwinok" z Winnicy, "Podolski kwiat" z Koziatyna, "Jawor" z Awiżan oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.

Muzycznym i tanecznym występom na wrocławskim rynku przyglądali się m.in. uczniowie Szkoły Marii Magdaleny ze Lwowa, drużyna lwowskiej organizacji "Strzelec", księża z polskich parafii na Kresach oraz merowie ukraińscy. 

Przypominamy, że większość Dolnoślązaków to osoby z kresowym rodowodem, dlatego tak ważne jest w stolicy Dolnego Śląska przybliżanie kresowego folkloru, połączenie przeszłości z teraźniejszością i przyszłością.

- Staram się co roku przychodzić na koncert, ponieważ przypomina mi on o moich korzeniach. Pochodzę z okolic Tarnopola i pamiętam, gdy jako kilkuletnia dziewczyna wyjeżdżałam stamtąd na Ziemie Zachodnie na wagonach. Na co dzień mam wrażenie, że młode pokolenie, nasi wnukowie, już nie chcą o tym słuchać z powodu codziennego zabiegania, ale akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" zdaje się temu zaprzeczać, dlatego bardzo za nią dziękuję - mówi Jadwiga Grochowicz.

Za nami X Wielki Koncert Kresowy

Za nami X Wielki Koncert Kresowy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama