Sopranistka Dominika Zamara oraz artystki z Kwartetu Smyczkowego AMOK wystąpiły podczas koncertu "Perły muzyki operowej i sakralnej" w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy.
W ramach tegorocznych obchodów 20-lecia powiatu trzebnickiego w jego kolejnych gminach odbywają się wydarzenia zwane stacjami. Stacja Trzebnica pozwoliła słuchaczom na smakowanie u grobu św. Jadwigi muzycznych arcydzieł z różnych epok.
Prowadzący koncert ks. Bogdan Giemza przypomniał sens jubileuszowego świętowania. – Jest to m.in. wyrażenie radości z faktu, że posiadamy własną historię naszej małej Ojczyzny oraz sposobność do wyrazów uznania i nagrody wobec osób, którzy wpisali się szczególnie w tę historię. Z tej też racji dzisiejszy koncert jest dedykowany radnym i sołtysom Gminy Trzebnica, którzy pracowali na rzecz lokalnej samorządności i małej Ojczyzny na przestrzeni minionych dwudziestu lat.
Artystki wykonywały kolejne utwory – a każdy poprzedzało wprowadzenie ukazujące postać kompozytora i historię powstania dzieła. I tak słuchacze mogli poznać bliżej Wolfganga Amadeusa Mozarta i jego Alleluja z motetu Exsultate Jubilate, utwory Giovanni Battisty Pergolesiego – prekursora włoskiego bel canta, Césara Francka i jego Panis Angelicus (Chleb anielski) ze słowami z hymnu napisanego na uroczystość Bożego Ciała przez św. Tomasza z Akwinu.
Usłyszeli ponadto Lato L'Estate z Czterech pór roku Antoniego Vivaldiego, Ave Maria Franza Schuberta, utwory Vincenzo Belliniego, Edwarda Elgara, Gioacchino Rossiniego. W bazylice zabrzmiał nokturn Es-dur Fryderyka Chopina oraz nieformalny hymn Neapolu: O sole mio (Moje słońce), ze słowami Giovanniego Capurro i muzyką Eduardo Di Capua.
Dłuższą refleksję poświęcono Stanisławowi Moniuszce (1819-1872) i jego „Prząśniczce”, z racji trwającego Roku Stanisława Moniuszki. – „Kiedy Moniuszko zmarł, jego trumnę odprowadziło na Powązki 70 000 osób w Warszawie, która liczyła wtedy około 350 000 mieszkańców. Na wielkiej czerwonej płycie nagrobnej kompozytora, tuż na tyłach kościoła Karola Boromeusza, wyryto tylko jedno słowo «Moniuszko», bez daty urodzin i śmierci, bez podanego zawodu. To piękny symbol! Całą resztę powinien znać każdy Polak i wiedzieć o muzyku, którego dzieło weszło w krew narodu” – przywołał ks. B. Giemza tekst pisany przez panią Kalergis, pianistkę i mecenasa sztuki, do córki.
Przypomniał, że słynna Prząśniczka to pieśń skomponowana do tekstu Jana Czeczota, a zadedykowana Achillesowi Bonoldiemu, najsławniejszemu śpiewakowi Wilna, z którym Moniuszko przez długi czas ściśle współpracował. Opowiada historię niestałej w uczuciach dziewczyny, która wkrótce po wyjeździe narzeczonego znajduje pocieszenie w ramionach kolejnego adoratora.
W przerwie muzycznego spotkania goście usłyszeć mogli kilka słów o historii podziału administracyjnego Polski. Świętujący Powiat Trzebnicki tworzy sześć gmin: Gmina Trzebnica, Gmina Oborniki Śląskie, Gmina Żmigród, Gmina Prusice, Gmina Wisznia Mała i Gmina Zawonia.
Koncert zorganizowany został przez przez starostwo powiatowe w Trzebnicy i Gminę Trzebnica.
*
Dominika Zamara to światowej sławy sopranistka pochodząca z Wrocławia. Tutaj zdobyła podstawową edukację muzyczną, m.in. w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Stąd wyruszyła na stypendium do Werony we Włoszech, gdzie kształciła swój głos u najwybitniejszych mistrzów sztuki i techniki bel canto.
Koncertowała w wielu krajach europejskich, ale także kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Korei Południowej, Chinach, Meksyku i Argentynie. Śpiewa w językach polskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, czeskim, chorwackim oraz po łacinie. Jest laureatką licznych nagród; od 2018 roku współpracuje z watykańską Fundacją Tota Pulchra jako Artystka Watykanu.
Kwartet smyczkowy AMOK z Warszawy tworzą: Karolina Sienkiewicz (skrzypce), Oliwia Orzechowska-Gidzińska (skrzypce), Maria Sochoń-Błaszczyk (altówka), Justyna Osiecka-Pieron (wiolonczela). Nazwa zespołu to skrót od słów: Artystki – Matki – Organizatorki – Kobiety.