Decyzją abp. Józefa Kupnego parafia pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego 13 czerwca zostanie ogłoszona sanktuarium.
Mowa o pierwszym na Dolnym Śląsku sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. A to względu na cudowny obraz, który przywędrował do Obornik Śląskich z Kresów Wschodnich, dokładnie z miejscowości Husiatyn (obwód tarnopolski na dzisiejszej Ukrainie). Stało się tak dzięki determinacji i wierze mieszkańców-przesiedleńców. zza Buga.
Cudowny obraz "św. Antoniego Padewskiego Husiatyńskiego" (tak nazwał go abp Józef Bilczewski, metropolita lwowski) powstał w drugiej połowie XVIII w. w stylu późnobarokowym. Jego autor jest nieznany. Od początku cieszył się wśród wiernych wielką czcią. Przed II wojną światową do Husiatyna przybywały rzesze pielgrzymów.
Historię dzieła sztuki oraz jego wędrówkę z Husiatyna przez Alwernię do Obornik Śląskich przedstawimy w numerze 23. "Gościa Niedzielnego", który ukaże się 9 czerwca.
Jakiś czas temu obecny proboszcz parafii ks. Jacek Wawrzyniak SDS poprosił wiernych, by spisali wszystkie podziękowania, łaski i błogosławieństwa, które otrzymali za wstawiennictwem św. Antoniego Husiatyńskiego.
- Okazało się, że jest tego bardzo wiele. Nawrócenia, odrzucenia nałogów, znalezienie zagubionych przedmiotów, łaska potomstwa, stabilizacja finansowa. A nie wszyscy jeszcze przekazali swoje świadectwa. Ludzie chcą też ofiarowywać różne wota i kwiaty pod obraz. Dla mnie te wyznania stały się wewnętrzną mobilizacją, dlatego przedstawiłem sytuację abp. Józefowi Kupnemu z prośbą o ustanowienie sanktuarium. Metropolita już w styczniu wydał specjalny dekret - mówi "Gościowi" ks. Jacek Wawrzyniak.
Wyrazem kultu w parafii jest odprawiana w każdy wtorek przed Mszą świętą wieczorną nowenna do św. Antoniego Padewskiego. Po nabożeństwie, jeśli przepisy liturgicznie pozwalają, sprawowana jest Msza Święta wotywna oraz ucałowanie relikwii patrona.
Uroczystości ustanowienia sanktuarium zostały rozbudowane do specjalnego triduum od 10 do 13 czerwca. W kościele przy ul. Trzebnickiej 35 w Obornikach Śląskich odprawione zostaną nabożeństwa i nowenny do św. Antoniego. Parafia wydrukuje specjalne wydanie gazety. Znany muzyk Hubert Kowalski skomponował już hymn na tę okazję.
Centralną Mszę świętą z oficjalnym ogłoszeniem sanktuarium odprawi bp Jacek Kiciński CMF 13 czerwca o godzinie 19. W ten dzień wypada wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy. Natomiast 16 czerwca odbędzie się Piknik Rodzinny św. Antoniego, który zakończy koncert zespołu „Gospel Rain".
Przedstawiamy dokładny plan kilkudniowych uroczystości odpustowych.
Zaproszenie na ustanowienie sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.