Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zbliża się VIII Historyczny Jarmark Parafialny w Głębowicach

Poklasztorny zespół i jego okolice po raz kolejny staną się areną wielu barwnych wydarzeń. Jarmark parafialny odbędzie się tym razem 30 czerwca, w drugą wakacyjną niedzielę.

– Tradycyjnie przy okazji jarmarku otwieramy kolejną nowo wyremontowaną część zespołu poklasztornego – tym razem będzie to skrzydło wschodnie – wyjaśnia Anna Lis z grona organizatorów. – Będziemy gościć wielu rękodzielników i lokalnych producentów – spotkanie to też doskonała okazja do zaprezentowania tego, co mamy najlepszego wokół nas.

Na przyklasztornym placu zostanie rozbity historyczny obóz wojskowy – w planach jest pokaz musztry XVII-wiecznej piechoty oraz pokaz tańca z chorągwiami. Odbędą się warsztaty szermierki oraz tańca dawnego, warsztaty heraldyczne, turniej historycznych zabaw plebejskich. Będzie też można przyglądnąć się pracy dawnych rzemieślników i samemu spróbować czerpać papier, piec podpłomyki czy skręcać sznury.

– Na pewno nikt głodny z Głębowic nie wyjedzie – w parafii już ruszyły zapisy dla osób, które chcą upiec ciasto – dodaje pani Anna. – Podczas jarmarku rozstrzygniemy 3 konkursy. Tradycyjnie już będzie to konkurs kulinarny (wyroby mięsne) oraz dwa nowe: dla rękodzielników na ozdobę/pamiątkę związaną z zespołem poklasztornym oraz konkurs dla dzieci – na koronę dla Matki Bożej. Kult maryjny jest w naszej parafii szczególnie ważny. Wszystko, co udało się nam dokonać w naszej parafii, zawdzięczamy orędownictwu naszej patronki Matki Bożej Pośredniczki Łask Wszelkich.

Wielu gości z ciekawością zagląda co roku do dawnego klasztornego wirydarza – „skrawka raju na ziemi”, gdzie obok fontanny, kwitnących róż i ozdobnych krzewów rosną pachnące zioła – mięta, lawenda, melisa czy szałwia.

Oto program jarmarku:

13.00 – Msza św.;

14.00 – otwarcie jarmarku i powitanie gości;

14.00-15.00 – rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego oraz dla rękodzielników;

14.30-17.00 – występy zespołów ludowych;

18.00 – pokaz artyleryjski;

19.00 – koncert zespołu Bóg Bez Brody – Rock Christian z Wołowa;

20.30 – losowanie nagród;

21.00 – Apel Jasnogórski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama