Nowy numer 4/2023 Archiwum

Zapraszamy na Dni Klasztoru Księgi Henrykowskiej

Będzie sportowo, historycznie, rozrywkowo, kulinarnie i... kosmicznie. Czego chcieć więcej? Przyjedźcie do Henrykowa całą rodziną 15 i 16 czerwca.

Jak co roku pocysterski kompleks klasztorny odsłania swoje tajemnice i zaprasza na dwudniową imprezę plenerową.

Na początek w sobotę 15 czerwca o godzinie 9.45 z boiska przy klasztorze cystersów wyruszy XX Powiatowy Rajd Rowerowy po parku henrykowskim. To rekreacyjny przejazd trasą 6-kilometrową dla każdego, bez względu na kondycję. Zapisy w dniu rajdu od godziny 8. Dla pierwszych 600 uczestników przygotowano koszulki, opaski odblaskowe, smycze i bony na posiłek.

Od godziny 11 wystartują wytrawni kolaże MTB w ramach II Henrykowskiego Maratonu Rowerowego „Ora et Ride”.

- Przygotowaliśmy trzy dystanse. Na 15, 31 kilometrów oraz królewski dystans liczący 50 km. Trasa biegnie malowniczymi wzgórzami strzelińskimi, co gwarantuje ciekawe przeżycia na łonie natury dla wszystkich, którzy lubią emocje na dwóch kółkach - zapowiada ks. kpt. Krzysztof Deja, organizator zawodów.

Zapisy na wszystkie dystanse trwają do 12 czerwca na stronie internetowej www.rajdhenrykow.pro-run.pl. Nie ma limitu miejsc. Będzie możliwość zgłoszenia się jeszcze rano w dniu zawodów.

Druga edycja Henrykowskiego Maratonu Rowerowego odbędzie w randze Mistrzostw Polski Księży i Kleryków. Jak informują organizatorzy do startu już zgłosili się księża i klerycy m.in. z diecezji szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i świdnickiej.

Na terenie pocysterskiego kompleksu klasztornego w Henrykowie w sobotę popołudniu przyjdzie czas na rozrywkę. O godzinie 19 pojawi się kabaret K2, o 21 wystąpi zespół „Milano”, a o 22.30, specjalnie po zmroku, zagra Kasia Szubert - skrzypaczka z laserowym smyczkiem, poruszająca się w promieniach laserów oraz w otoczeniu buchających ogni.

Drugi dzień świętowania rozpocznie się uroczystą Mszą świętą w kościele ojców cystersów o godzinie 11. A od 13 uczestnicy festynu będą mogli wspólnie ugotować coś pysznego z Julką Cymbaluk, zwyciężczynią Master Chef Junior oraz z o. Kazimierzem Kmakiem, autorem książek kucharskich.

- Wspólnym kulinariom towarzyszyć będą targi produktów regionalnych i inne atrakcje jak: czerpanie papieru, pisanie gęsim piórem, próbowanie naturalnych kosmetyków. Stworzymy idealne warunki do biesiadowania dla całych rodzin - zaprasza ks. K. Deja.

Perełką wśród atrakcji zapowiada się specjalne zwiedzanie klasztoru przez dwa dni o godzinach: 10, 12, 14 i 16. - Wejdziemy do miejsc na co dzień niedostępnych. Zajrzymy m.in. na strych, do kazamatów klasztornych. Pokażemy zabytkowa srebrną monstrancję, ważącą osiem kilogramów, w kształcie drzewa Jessego - zapowiada kapłan.

Oprócz tego uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie planują w niedzielę 16 czerwca wypuścić sondę w stratosferę. Po szkoleniu w ośrodku w Warszawie od pół roku szykują się do tego wydarzenia.


Pocysterski zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej - zabytku piśmiennictwa polskiego. Początki opactwa sięgają 1222 roku. Wokół klasztoru znajduje się park barokowy z ogródkiem opackim zachowanym w pierwotnej formie. W jego centrum mieści się budynek – dawna letnia jadalnia opatów. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy