Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi świętuje 160-lecie istnienia. Jego założyciel, nazywany Apostołem Wrocławia, swoje życie związał z tym miastem. Może warto wybrać się na wakacyjny spacer szlakiem wrocławskiego kandydata na ołtarze?
Urodził się 29 stycznia 1821 r. w Leśnicy – wówczas podwrocławskiej miejscowości, dziś dzielnicy Wrocławia. Jego ojciec, Czech z powodzenia, był z zawodu szewcem, mama, Niemka, córką kierownika szkoły. W Leśnicy rozpoczął swoją edukację.
Kościół św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy, w którym Robert Spiske został ochrzczony Agata Combik /Foto GośćPamiątkowa tablica przy wejściu do kościoła Agata Combik /Foto Gość
Dzięki pomocy życzliwych osób, w tym kapłanów z Ostrowa Tumskiego, kontynuował naukę w szkole katedralnej, a następnie w katolickim gimnazjum św. Macieja (dziś budynek Ossolineum).
Ossolineum, kiedyś gimnazjum św. Macieja Agata Combik /Foto Gość
Formację przygotowującą do kapłaństwa rozpoczął na wydziale teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Uniwersytet Wrocławski Agata Combik /Foto Gość
Po święceniach kapłańskich przez rok był seniorem alumnatu seminarium duchownego.
Dziś na miejscu dawnego alumnatu powstaje Biblioteka Archidiecezjalna Agata Combik /Foto GośćSwoją posługę duszpasterską pełnił w kościele NMP na Piasku (od 1848 r. do 1851 r. oraz od 1853 r. do 1864 r.). To wówczas, w 1848 r., założył stowarzyszenie św. Jadwigi dla katolickich panien i wdów.
Niedawno siostry św. Jadwigi w kościele NMP na Piasku obchodziły swój jubileusz Agata Combik /Foto Gość
Od 1851 r. do 1853 r. był administratorem parafii św. Michała Archanioła przy dzisiejszej ul. B. Prusa.
Kościół św. Michała Archanioła Maciej Rajfur /Foto Gość
W 1858 r. ks. Robert Spiske udał się do Rzymu, by uzyskać zgodę na powołanie do istnienia nowego zgromadzenia zakonnego. Pius IX udzielił zgody i napisał specjalne błogosławieństwo: „Niech Bóg błogosławi to ziarenko gorczycy, by zeń wyrosło potężne drzewo”.
14 czerwca 1959 r. ks. Robert Spiske – delegowany przez wrocławskiego arcybiskupa – dokonał obłóczyn i przyjął śluby zakonne czterech pierwszych sióstr, prawdopodobnie w kaplicy dzisiejszego domu zakonnego sióstr. Tę datę uznaje się za początek rodziny zakonnej – którego pełna nazwa brzmi Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Dziewicy Bogarodzicy Maryi.
Ołtarz z dawnej kaplicy Agata Combik /Foto Gość
W parafii św. Doroty – dziś pw. Świętych Stanisława, Doroty i Wacława – był proboszczem od 1864 r. do 1883 r.
Siostry w kościele świętych Stanisława, Doroty i Wacława Archiwum jadwiżanekW parafii zachował się krucyfiks z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem ks. Roberta Spiske Archiwum jadwiżanek
W parafii zachował się krucyfiks z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem ks. Roberta Spiske Archiwum jadwiżanek
W parafii świętych Stanisława, Doroty i Wacława zachował się także kielich z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem ks. Roberta Spiske Archiwum jadwiżanek
W parafii świętych Stanisława, Doroty i Wacława zachował się także kielich z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem ks. Roberta Spiske Archiwum jadwiżanek
W 1883 r. został kanonikiem kapituły katedralnej i katedralnym kaznodzieją.
Ostrów Tumski Henryk Przondziono /Foto Gość
Ks. Robert Spiske zmarł 5 marca 1888 r. Pochowany został w katedrze, a Kaplicy Zmartwychwstania, gdzie trwa obecnie adoracja Najświętszego Sakramentu.
W 1983 r. przeprowadzono ekshumację (w związku z procesem beatyfikacyjnym), a w 1984 r. ks. Robert Spiske został pochowany w kaplicy domu sióstr przy ul. Sępa Szarzyńskiego.
Ekshumacja Archiwum jadwiżanekEkshumacja Archiwum jadwiżanek
Translacja Archiwum jadwiżanek
Translacja Archiwum jadwiżanek
Translacja Archiwum jadwiżanek
Grób ks. Roberta Spiske dziś Agata Combik /Foto Gość
Grób ks. Roberta Spiske dziś Agata Combik /Foto Gość
Grób ks. Roberta Spiske dziś Agata Combik /Foto Gość
Dziś można modlić się przy grobie ks. Roberta, a także (po umówieniu się) posłuchać o nim i zobaczyć pamiątki po ks. R. Spiske oraz dotyczące historii zgromadzenia. W 2009 r. papieski dekret potwierdził heroiczność cnót założyciela jadwiżanek.
W dawnej kaplicy zgromadzenia Agata Combik /Foto GośćPrzy wejściu do domu zakonnego Agata Combik /Foto Gość
W klasztornym ogrodzie Agata Combik /Foto Gość
Zobacz także:
oraz: