W sobotę w archidiecezji wrocławskiej przybyło 120 nowych lektorów i 53 ceremoniarzy. Jakie zadania będą wypełniać podczas swojej ministranckiej posługi?
Uroczystość włączenia do grona nowych lektorów i ceremoniarzy była związana z 6. rocznicą ingresu abp. Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej.
W homilii bp Jacek Kiciński zwrócił się do młodych chłopaków. Życzył, by ołtarz - miejsce bliskości Jezusa - dawało radość z faktu posługi Jemu samemu.
- Bądźcie dumni ze swojej posługi przy Chrystusie. Jego słuchajcie, o Nim mówcie i przyprowadzajcie innych do Niego. Jeśli Jezus będzie na pierwszym miejscu w waszym życiu, to ono mimo trudności będzie piękne i szczęśliwe - zaznaczył.
Wrocławski biskup pomocniczy cytował także papieża Franciszka: "Młodzi. Nie pozwólcie, aby świat wciągnął was w dzielenie się tylko rzeczami złymi lub płytkimi. Bądźcie zdolni iść pod prąd, umiejcie dzielić się Jezusem, przekazujcie wiarę, którą On wam dał". - Życzę wam, byście poczuli w swoim sercu ten sam impuls, który poczuł św. Paweł, gdy mówił: "Biada mi, gdym nie głosił Ewangelii". Niech w tej naszej posłudze słuchania, prowadzenia i wskazywania towarzyszył nam Bóg wszechmogący - zakończył.
Do lektorów i ceremoniarzy zwrócił się również abp Kupny. - Wszystkim chcę bardzo serdecznie podziękować i pogratulować wam tej kolejnej posługi. Chcę również pogratulować rodzicom - możecie być dumni ze swoich synów. Ministrant, lektor, ceremoniarz, akolita w domu to jest także wyzwanie dla rodziców, a może też dla dziadków, bo trzeba czasem przypilnować, przypomnieć. Te powołania zawsze wyrastają w dobrych rodzinach, gdzie jest świadectwo wiary i miłości - mówił.
Przypomniał, że ministrantem jest się nie tylko w kościele podczas sprawowanych obrzędów liturgicznych, ale również tam, gdzie się żyje na co dzień - w szkole, w domu, na wyjazdach czy w pracy. - To zobowiązuje. Zbliżają się wakacje. Zachowujcie się godnie tego urzędu, który piastujecie. Ludzie was znają, przyglądają się wam - zaznaczył i dodał żartując: - Nie przynieście mi wstydu. Wierzę, że tak będzie.
Metropolita wrocławski podkreślił, że nowi lektorzy i ceremoniarze to radość dla całej archidiecezji wrocławskiej.
Jakie zadania stoją przed lektorami i ceremoniarzami w parafiach? - Najprościej powiedzieć, że służą Panu Bogu. Ich zadaniem jest pomoc księżom w parafii - mówi ks. Marek Leśniak, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej. Podkreśla, że zadaniem lektorów jest przede wszystkim czytanie Słowa Bożego, a ceremoniarze mają dbać o piękno liturgii. - Polega to na trosce o dobre przygotowanie młodszych ministrantach, ale również o to, by wszystko, co potrzebne do sprawowania liturgii było na swoim miejscu, by, mówiąc kolokwialnie, niczego nie zabrakło. Takie działanie sprawia, że wszyscy wierni przeżywają dobrze Mszę św. - dodał.
Ks. Marek zaznacza w nawiązaniu do słów metropolity wrocławskiego, że ważnym elementem posługi lektorów i ceremoniarzy jest świadectwo. - Wynika to z bliskości ołtarza "na wyciągnięcie ręki". Ten fakt powinien ich zmieniać - przekonuje.
Duszpasterz Służby Liturgicznej zaznacza, że od kilku lat do grona nowych lektorów i ceremoniarzy przyjmowana jest podobna liczba młodzieży męskiej. - Formacja jest dość wymagająca, bo trwa przez cały rok szkolny. To ważne nie tylko ze względu na wiedzę, ale i na doświadczenie, że są inni. Mocnym znakiem jest gdy 95 proc. uczestników naszych Eucharystii przyjmuje Komunię Świętą.
Kolejne kursy lektorski i ceremoniarski rozpoczną się w nowym roku szkolnym.