Nowy numer 43/2020 Archiwum

Szkoła rodzenia na Stabłowicach

To kolejna miejska inicjatywa, która ma pomóc dobrze przygotować się do porodu nie tylko mamom, ale również ojcom. Co istotne miejskie szkoły rodzenia są dostępne nieodpłatnie.

Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia podkreśla, że nowo otwarta szkoła jest szóstą tego typu placówką w stolicy Dolnego Śląska. - Dotychczas były one tworzone przy szpitalach. Od tego roku poszerzamy tę działalność o kolejne dwie (na Stabłowicach i na Ołbinie - przyp. red.). Cieszymy się, że możemy uruchomić jedną z nich w miejscu, w którym występuje duże na nią zapotrzebowanie, gdzie powstaje dużo nowych osiedli, a co za  tym idzie jest wielu młodych rodziców - mówi.

Podkreśla edukacyjny walor przedsięwzięcia. - To bardzo istotne, by tych, którzy po raz pierwszy zaznają uroków rodzicielstwa zaznajomić z podstawami opieki nad małym dzieckiem, aby ta wiedza była profesjonalna - dodaje. Informacji udzielają lekarze, położne, czyli fachowcy w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia dodaje, że w północno-zachodniej części miasta dotychczas nie było szkoły rodzenia, która zaspokoiłaby potrzeby. - Na etapie rozwoju rodziny, prokreacji jest to zdobywanie wiedzy i umiejętności związanej z prowadzeniem ciąży i opieką rodziców nad nowonarodzonym dzieckiem.

Szkoła rodzenia na Stabłowicach

Projekt miejskich szkół rodzenia powstał w 2008 r., a w 2009 powstały pierwsze opracowania organizacyjne. - Powstał też standard edukacji okołoporodowej, który był ewenementem na skalę kraju - mówi jego autorka Leokadia Jędrzejewska, koordynator programu "Zdrowa mama i dziecko" i konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Zajęcia w szkole rodzenia trwają łącznie 40 godzin. Połowę stanowią zajęcia teoretyczne i ćwiczenia opieki nad noworodkiem, a drugą ćwiczenia gimnastyczne i relaksacyjne. - Wszystko trwa 10 tygodni. To dobry czas na zapoznanie się ze wszystkim. Cieszymy się, że projekt się sprawdza - dodaje. Szkoła rodzenia przygotowuje do porodu fizjologicznego, tzw. rodzinnego.

Wrocławskie Centrum Zdrowia proponuje nie tylko zajęcia w szkole rodzenia, ale również porady w ośrodkach informacji i edukacji, w których można skorzystać z pomocy położnej laktacyjnej, psychologicznej, dietetycznej.

Zajęcia na Stabłowicach odbywają się od początku marca. Zgłaszać się można telefonicznie lub mailowo bezpośrednio do p. Leokadii Jędrzejewskiej: l.jedrzejewska@wp.pl lub telefonicznie: 691 85 20 69. W nowo utworzonych szkołach we Wrocławskim Centrum Zdrowia w Przychodni Stabłowice oraz w siedzibie Fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera do końca 2020 roku miejsce znajdzie niemal pół tysiąca chętnych rodziców

Pierwsze cztery szkoły rodzenia finansowane przez Miasto otwarto w 2011 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, (ul. Borowska 213 i ul. Chałubińskiego 3), Szpitalu Specjalistycznym, (ul. Warszawska 2) oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Kamieńskiego 73). Placówki są finansowane z budżetu miasta Wrocławia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama