To kolejna miejska inicjatywa, która ma pomóc dobrze przygotować się do porodu nie tylko mamom, ale również ojcom. Co istotne miejskie szkoły rodzenia są dostępne nieodpłatnie.
Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia podkreśla, że nowo otwarta szkoła jest szóstą tego typu placówką w stolicy Dolnego Śląska. - Dotychczas były one tworzone przy szpitalach. Od tego roku poszerzamy tę działalność o kolejne dwie (na Stabłowicach i na Ołbinie - przyp. red.). Cieszymy się, że możemy uruchomić jedną z nich w miejscu, w którym występuje duże na nią zapotrzebowanie, gdzie powstaje dużo nowych osiedli, a co za tym idzie jest wielu młodych rodziców - mówi.
Podkreśla edukacyjny walor przedsięwzięcia. - To bardzo istotne, by tych, którzy po raz pierwszy zaznają uroków rodzicielstwa zaznajomić z podstawami opieki nad małym dzieckiem, aby ta wiedza była profesjonalna - dodaje. Informacji udzielają lekarze, położne, czyli fachowcy w dziedzinie opieki zdrowotnej.
Wojciech Skiba, dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia dodaje, że w północno-zachodniej części miasta dotychczas nie było szkoły rodzenia, która zaspokoiłaby potrzeby. - Na etapie rozwoju rodziny, prokreacji jest to zdobywanie wiedzy i umiejętności związanej z prowadzeniem ciąży i opieką rodziców nad nowonarodzonym dzieckiem.
Projekt miejskich szkół rodzenia powstał w 2008 r., a w 2009 powstały pierwsze opracowania organizacyjne. - Powstał też standard edukacji okołoporodowej, który był ewenementem na skalę kraju - mówi jego autorka Leokadia Jędrzejewska, koordynator programu "Zdrowa mama i dziecko" i konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.
Zajęcia w szkole rodzenia trwają łącznie 40 godzin. Połowę stanowią zajęcia teoretyczne i ćwiczenia opieki nad noworodkiem, a drugą ćwiczenia gimnastyczne i relaksacyjne. - Wszystko trwa 10 tygodni. To dobry czas na zapoznanie się ze wszystkim. Cieszymy się, że projekt się sprawdza - dodaje. Szkoła rodzenia przygotowuje do porodu fizjologicznego, tzw. rodzinnego.
Wrocławskie Centrum Zdrowia proponuje nie tylko zajęcia w szkole rodzenia, ale również porady w ośrodkach informacji i edukacji, w których można skorzystać z pomocy położnej laktacyjnej, psychologicznej, dietetycznej.
Zajęcia na Stabłowicach odbywają się od początku marca. Zgłaszać się można telefonicznie lub mailowo bezpośrednio do p. Leokadii Jędrzejewskiej: l.jedrzejewska@wp.pl lub telefonicznie: 691 85 20 69. W nowo utworzonych szkołach we Wrocławskim Centrum Zdrowia w Przychodni Stabłowice oraz w siedzibie Fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera do końca 2020 roku miejsce znajdzie niemal pół tysiąca chętnych rodziców
Pierwsze cztery szkoły rodzenia finansowane przez Miasto otwarto w 2011 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, (ul. Borowska 213 i ul. Chałubińskiego 3), Szpitalu Specjalistycznym, (ul. Warszawska 2) oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (ul. Kamieńskiego 73). Placówki są finansowane z budżetu miasta Wrocławia.