Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Oni nie mają wakacji od pomagania. Caritas wspiera dzieci, młodzież i starszych

Wrocławska Caritas nie wyjeżdża, a wysyła na wakacje! W tym roku dofinansuje wypoczynek dla ponad 800 dzieci z całej archidiecezji.

Letnia akcja kolonijna wrocławskiej Caritas nabrała rozpędu. W tym roku udało się zwiększyć liczbę dzieci, które zostaną objęte dofinansowaniem.

- W zeszłym roku z naszego programu skorzystało ok. 400 osób. W tym roku na wypoczynek dofinansowany przez nas wyjedzie ponad 800 dzieci z całej archidiecezji. Będą to różnego rodzaju kolonie, obozy, wycieczki, pielgrzymki i półkolonie - mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Podkreśla, że kwota wsparcia ok. 140 tysięcy złotych, którą uzyskano od wszystkich archidiecezjan. Wierni kupowali bowiem świece z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a całość środków została przekazana właśnie na letnią akcję kolonijną. 

Rzecznik zaznacza także, że dziś w sposób strukturalny mamy w Polsce rozwiązany problem ubóstwa dotykającego dzieci, a zatem z powodu materialnej biedy najmłodsi nie docierają już do Caritas. 

- W tym momencie zatem nasza troska kieruje się na pewne potrzeby duchowe i społeczne. Zwiększamy nasz obszar działań. To szczególnie ważne dzisiaj, by młodzież odbudowała w sobie pozytywny obraz i zaufanie do wyjazdów organizowanych przez instytucje kościelne. Dlatego poza tym, że gwarantujemy interesujące wyjazdy, atrakcyjny wypoczynek,  jednocześnie chcemy, by niosły one ze sobą cenne wartości chrześcijańskie. Dofinansowujemy np. wyjazdy grup parafialnych - opowiada "Gościowi" ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

I precyzuje, że Caritas nie jest organizatorem żadnej z form wypoczynku oprócz półkolonii we Wrocławiu, tylko wspiera je finansowo. Natomiast organizują to parafialne zespoły i szkolne koła.

- Nasi wolontariusze przekroczyli bardzo ważny próg samodzielności. Są tak zorganizowani, mają tak rozwinięte kontakty i wypracowali takie kompetencje, że pozyskują środki oraz przygotowują wyjazd tak wyczekiwany przez dzieci. To oni szukają i wybierają osoby, które mogą pojechać i oni wyznaczają kierunki wakacyjne - opisuje Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas.

Dla wielu taka przygoda staje się formą nagrody za całoroczne ogromne zaangażowanie w pracę wolontariacką. Tak jest w przypadku Szkolnego Koła Caritas, działającego przy S.P. im. Polskich Odkrywców i Podróżników w Kobierzycach.

W wakacyjnym czasie wrocławska Caritas zaprasza do aktywnego wypoczynku także seniorów, organizując dla nich turnusy wyjazdowe w swoim ośrodku w Łebie. Wciąż są miejsca na wyjazdy w lipcu i sierpniu oraz te po wakacjach - we wrześniu. Dostępne terminy to: 20-30 lipca, 7-17 sierpnia, 13-23 sierpnia, 22 sierpnia -1 września i 25 sierpnia-4 września. 

- Łebski ośrodek aktywizuje seniorów. Na miejscu mamy rowery, kije do nordic walking. Bardzo często wybierają się tam grupy z jednej parafii, które nad Bałtykiem budują i wzmacniają ze sobą nawzajem relacje, a potem wracają i są nadal aktywni w działalności przyparafialnej - przyznaje rzecznik wrocławskiej Caritas.

To nie koniec dość bogatej oferty wypoczynkowej. Od 24 czerwca do 19 lipca w Klubowym Centrum Aktywności Caritas przy ul. Słowiańskiej 17 we Wrocławiu odbywają się darmowe półkolonie. Dzieci w wieku 7-15 lat, które chcą w kreatywny sposób spędzać czas wolny w mieście, mogą się jeszcze zapisać. Całość jest współfinansowana przez Gminę Wrocław.

- Półkolonie trwają od godziny 10 do 14. W planach mamy m.in. wyjścia na basen, do parku linowego, na kręgle, a na koniec popłyniemy w rejs statkiem. Przyjmujemy zgłoszenia na zajęciach lub pod numerem telefonu 668 021 036. Można jeszcze dołączyć do końca czerwca - zachęca Michał Brzezicki, koordynator ds. klubowych centrów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy