Rozpoczęły się prace remontowe wieży kościoła pw. Trójcy Świętej w Żórawinie. Świątynia została wybudowana w 1604 r. To jedyny manierystyczny kościół w tej części Europy.
Podczas uroczystego rozpoczęcia prac remontowych w obecności władz samorządowych proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, ks. Cezary Chwilczyński wyraził radość, że lokalne środowisko wsparte finansowo przez Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Kultury i Sztuki dołącza do sztafety tych, którzy dbają o zabytkową świątynię. - Mamy nadzieję, że za kilka lat ta świątynia rozbłyśnie wspaniałym blaskiem swojego piękna - mówił.
Podkreślił, że kościół Trójcy Świętej jest jedną z najcenniejszych świątyń, jednym z najwspanialszych zabytków na terenie Dolnego Śląska i w tej części Europy. - Część zabytków ruchomych świątyni znajduje się w muzeach - Miejskim w Brzegu, Narodowym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie. Mamy nadzieję, że to piękne wyposażenie świątyni za parę lat tutaj wróci i będzie szczególną ozdobą tego miejsca.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przybliżał historię obiektu i jego wyposażenia. - Najcenniejsze dzieła sztuki, jakie w tym czasie znajdowały się na Śląsku, znajdowały się właśnie w tym kościele. Mówię tutaj o dwóch nieobecnych w tej chwili kreacjach artystycznych, które zasługują na to miano - figurze Chrystusa Biczowanego (1603 r.) autorstwa Adriaena de Vriesa oraz obrazie olejnym "Chrzest Chrystusa" (1603 r.) autorstwa Bartholomaeusa Sprangera - mówił.
Dyrektor muzeum zaznaczył, że wyjątkowość tego miejsca nie była chwilowa. Po wojnie trzydziestoletniej przybyła do Żórawiny komisja, która stwierdziła, że "pióro nie jest w stanie opisać piękna i bogactwa, jakie reprezentuje ta świątynia". Wyraził też nadzieję, że za kilka lat obiektowi przywrócony zostanie dawny blask.